Pogledaj jedan post
Old 01.10.2003., 18:34   #2
Krecemo time kako se gradi akord na gitari.
Akord znaci sazvucje tonova i potrebno je imati najmanje tri tona u sazvucju da bi se to sazvucje nazivalo akordom.

Prvi dio ce se baviti osnovama teorije muzike .
Naime, svaki akord se gradi na osnovu durske ljestvice , gdje je prima(prvi ton u ljestvici) u najvecem broju slucaja i naziv akorda(postoje i izuzeci u tome).
Normalno da bi znali sta je to durska ljestvaica trebate poznavati hromatsku ljestvicu koja glasi(poceti cu od C tona)

Znaci: c, cis, d, dis, e, f, fis, g, gis, a, b, h, (c) ...i tako u krug.

Svaki stupanj u harmonskoj ljestvici je polustepen.Izmedju intervala c i cis je polustepen. Dok je izmedju intervala hromatske skale nr. c i d cjeli stepen (odnosno dva polustepena..prosta matematika)

Durska ljestvica ima sve cjelostepene intervale izuzev 3 - 4 stepena, i 7 – 8 stepena..koji su polutonovi(hromatske skale).

Znaci ovako ako uzmemo da je prima durske skale ton C, onda ce se ta skala , logicno zvaci C dur skala i ona ce izgledati ovako.

1---2---3-()-4---5---6---7-()-8
C....D.....E.....F....G...A.....H....C


Tamo gdje sam stavio zagrade tu se nalaze polustepeni, ostalo su cjelostepeni intervali (hromatske ljestvice).

Znaci isao sam C, pa u odnosu na C cjelostepeni interval je D--> u odnosu na D cjelostepeni interval je E....itd itd.

U daljem tekstu bitno je obratiti paznju na brojeve koje sam stavio iznad tonova durske skale , posto oni oznacavaju intervale durske ljestvice(a ne hromatske).

Kuzite
Adura is offline  
Odgovori s citatom