Pogledaj jedan post
Old 12.10.2012., 15:37   #48
Pravna pomoc-krsenje radnih prava?

Postovanje!

Da napomenem ovo ce vjerojatno na kraju ispasti poduzi post, ali zamolio bih svakoga tko se razumije u pravo da ima strpljenja procitati i da mi na kraju da savjete/odgovore. Dakle radi se o jednoj privatnoj firmi tj. vise firmi obuhvaceno pod direktora i njegovu obitelj i kucne prijatelje kao vlasnike firmi i kljucnih pozicija u istima. Dakle spomenimo da firma uredno iskoristava studente, to je vec stara prica no naravno ne moze funkcionirati samo na studentskoj radnoj snazi pa uposljavaju i ljude na ugovor.
Osobno sam tamo radio 9 mjeseci i svega se nagledao, na kraju vise nisam mogao izdrzati i dao sam otkaz. U istoj firmi radi i moja draga, ona je ostala duze vrijeme. Pa me sada zanima sljedece.

Dakle krse li se prava radnika i ima li temelja za tuzbu po sljedecim pitanjima:

Ukoliko radnik nema "pravi" godisnji odmor tj. ako se od radnika zahtjeva da radi od doma, da mu se zadaju zadaci i rokovi do kad se to mora napraviti, da ga se konstantno kontaktira na mobitel iako mu u ugovoru stoji da ima pravo na 20 radnih dana godisnjeg odmora i radi na poziciji gdje nije njegova prisutnost od kljucnog znacaja. Dakle u ugovoru ne stoji nikakva klauza o tome da mora biti konstantno dostupan i obavljati ikakve radnje tokom godisnjeg odmora.

Da li se krse prava ako se od radnika izricito zahtjeva da radi prekovremeno (u prosjeku 12 sati dnevno) i vikendima bez da mu se omoguci neki drugi dan slobodnim, a u ugovoru je propisano radno vrijeme od ponedjeljka do petka po osam sati dnevno? Sto se pod tim pitanjem moze poduzeti? Naravno moram napomenuti da rad vikendom i prekovremeni rad u ovom slucaju nisu uopce placeni.

Ukoliko se radnik pobuni oko takvog nacina rada (neplaceni prekovremeni i vikendi) da li je legalno prijetiti mu otkazom te ga psihicki maltretirati?

Da li je legalno promijeniti radnikovu placu na taj nacin da mu se osnovni dio place smanji, a kao "zamjena" uvedu putni troskovi na koje firma onda ne mora placati poreze te da li je legalno ta netko cija pozicija zahtjeva visoku strucnu spremu placati minimalac. Dakle ovdje se ne radi o nekome tko je tek poceo raditi vec o osobi koja je na toj poziciji duze vrijeme.

Da li unutar firme mora biti jasno definirana "hijerahija" tj. tko je kome nadredjeni i tko od koga prima naredbe i upute o radu?
Ukoliko nije tako krse li se neka prava?

Da li se u mobing moze svrstati komunikacija putem elektronickih medija (email, chat) unutar firme gdje se radnika konstantno proziva losim bez nekih konkretnih razloga, spoticu mu se neke sitnice nevezane uz posao, da ga se zove na razgovor zbog toga sto ima "neugodan tjelesni miris" (sto naravno nije istina) i da ga se proglasava agresivnim kada se pokusa izboriti za neka svoja prava?

Da li je dopusteno traziti od radnika da obavljaju poslove za koje nisu kvalificirani i za koje im ne stoji u ugovoru da spadaju u opis njihovog radnog mjesta te ih sankcionirati ukoliko to odbiju? Npr. radno mjesto je intelektualnog tipa, a od radnika se zahtijeva fizicki rad ili rad za koji su zaduzene osobe sa visokom strucnom spremom potpuno drugog usmjerenja.

Krse li se prava ukoliko se radniku ne isplacuje placa na vrijeme tj. do datuma koji stoji u ugovoru vec izmedju 2-10 radnih dana kasnije?

Ima li propisano koliko direktor privatne firme mora provoditi vremena na radnom mjestu ili takve stvari on sam odlucuje?

Postoji li sukob interesa ukoliko vlasnik firme na vodece pozicije zaposli osobe iskljucivo koje su mu rod ili kucni prijatelji?

Isto tako zanima me da li je legalno radniku ponuditi opciju najnize pozicije u firmi nakon sto je godinu dana radio na poziciji vise strucne spreme pod izlikom da je ta pozicija sada nepotrebna, ali da mu se ponovo zadaju uz njegovo "novo" radno mjesto zadaci koje je i prije radio tj. da je na kraju za pozicija zapravo ipak potrebna, ali sluzbeno ju ukidaju?

Evo to je nekoliko pitanja na koje bi volio dobiti odgovor jer mi je tlak trenutno na 320 vjerojatno koliko sam frustriran nacinom poslovanja te firme i sto sam tamo sve ja, a bogami i moja draga prosli i dozivjeli. Naravno, ne radi se samo o nama, tako se odnose prema velikoj vecini radnika. Ukoliko se sve gore navedeno vrsi postoji li ikakav temelj za tuzbu i gdje bi se takvo ponasanje moglo prijaviti? Za vecinu stvari postoje cak i pismeni dokazi (npr. prekovremeni rad koji je neplacen).

Puno hvala svima na strpljenju i odgovorima!
Ispijač Mozga is offline  
Odgovori s citatom