Pogledaj jedan post
Old 02.05.2017., 03:16   #15
Svaka vam cast gospodine dobro vidite

Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Tesko je reci da li je skupo ili ne, jer pitanje je sto netko nudi nebitno rijec bila o novogradnji ili ne te za koliko nudi sto nudi.

Druga stvar je stranci i HR kad je rijec o kupovini. Nije bas da stranci mogu (vecina ne) podici na svom racunu u Njemackoj, Austriji ili Danskoj recimo 150.000 eura ili samo 100.000 strapti u dzep i doci u HR te prstom uprt i reci ovu hocu. Vecini je potreban kredit koji nije moguce dobiti u drzavi gdje zive za HR a u HR strani drzavljani u 99 % slucaja ne mogu dobiti kredit i vise razloga, bar ne kod banaka, izuzetaka ima kod koje kakvih financiera / kreditnih kuca ali to je sve previse nepregledno.

Druga stvar HR ne dopusta stranim bankama da uzmu kucu ili stan pod hipoteku kao sto primjerice dopusta Portugal, Spanija i Francuska, pa cak mislim da isto dopusta i Italija. Jednom rijecu nije moguce strancu kod svoje banke u drzavi gdje zivi uzeti povoljan kredit za nekretninu u Hrvatskoj.

Druga cinjenica je da skoro sve sto je starije od 2014 godine u HR ima blago receno smijesne papire. Pogledaj samo koliko katnica u pola nema u katastru, prodaje ti kucu od 150m2 od cega 75 nigdje nije zapisano i kaze vodi se spor legalizacije ili tako nesto. Gdje su kuce pod hipotekama, jer nema mehanizacije da kupa novac odma ide za otplatu iste a ne prodavacu kao sto je stvar na Zapadu. Da jos ne pricam o onim sto zidaju kao za cerku, sina ili koga vec u rodbini a onda prodaje pa tako nije platio PDV na objekat koji se naravno lomi na kupce apartmana. I zadnja stvar ista kuca, stan ili apartman se prodaje kod vise agencija pa cak i privatno i zna se desiti dodjes vidis i kazes hocu kupiti kad agenat zove da dobije kljuce a ovaj kaze prodao sam prije tri dana.

I onda ova zadnja jer agenti hoce da uzmu koju paru a nije im milo kada kupac ima svog odvjetnika da se osigura, jer mimo pitanja o hipoteci nekretine kao moguca prijetnja imas obicno i one pravne odnose kojima je vezan prodavac primjerice i ako je kuca 1/1 na tebi opet tvoja zane i ostali moguci koji mogu kasnje osporiti istu prodaju moraju kupoprodaju potpisati i tako zna doci do komplikacije pogotovo ako jos onaj sto prodjae je razveden, ili ima jako ne stabilan bark, nebitno kako...

U Francuskoj 70% kuca, stanova ili cega sve ne se prodaje preko notara (javnih biljeznika) kojih nema na svakom cosku. Zakonski neke stvari nisu moguce i time automatski glava manje boli. I ako kupis kucu pod hipotekom kao kupac ne mozes biti zrtva, vec tvoj novac ide direkt u ruke onom ko polaze pravo jer je dao kapital prodavac pa ako ima nesto viska onda ide prodavacu, ako ne ostatak se pretvara u drugu vrstu duga. Isto je u Danskoj, Spaniji itd.

I na kraju krajeva nisam jos niti jedan jedini put mogao biti u HR da parkiram auto pred neki trzni centar ili vecu samouslugu a da netko ne omota oko brisaca neku ponudu, jer licno proaje stan, kucu ili sto vec. Fino je to sve, ali meni vise govori kako je trg znatno veci od same potraznje, jer iste te ponude sam testiro i obicno sam mogao spustit cijenu na 1.000 - 1.200 eura na m2.

I na kraju zasto kupiti, pa tko zeli taj ce mozda i rizik napraviti. Stvar je individualna ali opcenito receo teg i zakoni su daleko iza drzava iz kojih se ocekuju kupci. Mozda i odgovor zasto Njemci nisu pokupovali sve mada nije to taj odgovor, jer istim pitanjem su trebali pokupovati citavu Spaniju pa opet nisu niti blizu broja jedan stranih kupaca koji su vecinom Britanci, Danci i Svedjani.

Svaka vam cast gospodine dobro vidite ....

Jos samo da dodam da zasto kupiti ........

za tjedan dva ili za nekoliko mjeseci godisnje .....

Lakse je iznajmiti i ne boli glava da ce ga obiti ..

A i ne mora se ici uvek na isto mjeto ..
alfoldivandor is offline  
Odgovori s citatom