Pogledaj jedan post
Old 05.09.2011., 14:19   #2198
Quote:
Reuma kaže: Pogledaj post
Evo se javljam sa nalazima ukupnog i ioniziranog kalcija za Hrvoja dr.,te nalaza oftamologa za E.G.Felixa....,kao i ostalim priloženim nalazima za oboje,pa bih Vam bila veoma zahvalna da mi neke nejasnoće pojasnite,ukoliko nije problem.

Nalazi datiraju iz 8 i 10.mj 2010.

1.) Ukupni kalcij iz 08.2010. je bio 2.78,a u 24h urinu je iznosio:2,80,KK 1,56,proteinurija 68.
TErapija: HIDRATACIJA,FUROSEMID 2X1/2 tabl.,Brufen granule 600 p.p i Movalis 15 mg 1x1.

Mjesec dana iza toga učinjen ionizirani Ca i iznosio je 1,24,a kontrolni Ca 2,48,i pritom ukinuti Furosemid uz stalno mjesečno praćenje vrijednosti,koje variraju u okviru granica normale...
Učinjen je mjesec dana iza toga PTH,koji je iznosio 14,5,a TSH uredan.

Ove godine u svibnju učinjeno je sljedeće:

Na ultrazvuku štitnjače zbog uvećanih limfnih čvorova,nađen desno uvećani l.č od 7 mm,a ovo ljeto se povećao na 15 mm,bezbolan,i pomičan i lijevo od 5 mm,isto se uvećao,te u lijevoj aksili jedan od 5-7 mm.
Nedavno učinjena citološka biopsija l.č u vratu uz lat.rub SCK i nalaz je prikazao:
U razmazu se vidi obilno malih zrelih limfocita,rijetki limfoblasti,stanice retikuluma.
Nalaz odgovara reaktivnoj hiperplaziji limfatičnih stanica,a daljnji postupak indicira ordinarius....

Ostali čvorovi nisu detaljno pregledani,tako da nemam nalaza za njih.

MOLIM VAS DA MI RAZJASNITE OVAJ NALAZ,jer do 11.mje.mi se čini dugo,mada mi na "prvi pogled" ne izgleda nešto prestrašno??

Sama štitnjača je hipoehoična sa dosta kalcifikata raspoređenih u oba režnja.
To je što se tiče štitnjače,paraštitnog hormona,te limf.čvorova nađenih.

Od ostalih nalaza: ortopan uredan,bris ždrijela uredan (mada stalno pobolijevam od raznih viroza i upala uha,grla,sinusa),pa se proširi na upale kostiju,lica i ostalog sa povišenom temperaturom,ali u to vrijeme je tako prikazalo,jer sam relativno bila zdrava.

I brine me jedino na scintigramu kostiju nađena među ostalim (u prijašnjim postovima predočen nalaz), HLADNA ZONA U SREDNJEM DIJELU PRSNE KOSTI,a to nisu nikad razjasnili,a s vremenom sam se žalila na naglu i oštru bol u sredini prsiju,kao i sa lijeve strane kod rebara,gdje mi je rentgenom utvrđena DEFORMACIJA 1 I 2 REBRA LIJEVO (STARA FRAKTURA),za koju uopće ne znam kad i kako je nastala,što se imunolog i internista spec.čude,da je nemoguće da su slomljeni,a da ne znam za nastali lom????

Ima li to kakve veze sa krhkošću kostiju,što ste me Hrvoje dr.naveli da obavim DENZIOMETRIJU ????

Malo me čudi da su te neke stvari ostale nesređene i prešle se preko njih,a mene isto zabrinjavaju,pa ukoliko po ovim prepisanim naznakama možete naći neki suvisli odgovor ili me barem uputiti da svoju liječnicu o.p.zamolim za daljnje uputnice,bila bih Vam zahvalna...

HLA tipizacija učinjena je prikazala sljedeće rezultate:
A2/3, B35/44(12),BW4/6,CW4/5,DR1/13(6),DQ1, DRw52, ANA neg., anti Ro,Sm,RNP, Sc170, Jo1, aCLa-uredni,TP,EFP,kreatinin,LDH,CK,IEF,CR,C4-uredni,RF uredan,te LaC 1,08....Ovo je nalaz isto iz 2010. lipanj mjesec HLA TIPIZACIJE.
Nadam se da sam malo razjasnila svoju situaciju ovim parametrima.

A,posljednje što se oftamologa tiče,ovako je on napisao: dioptriju sam Vam navela jučer,a za FUNDUS OU je napisao da je uredan,TONUS O DEX: dig N,te TONUS O SIN: dig N,te dijagnoza: Emetropia. Kontrola za 6 mj.po potrebi i ranije.
Suprug je prisustvovao sa mnom na pregledu i rekao mi,da mi nije obavljeni pregled vidnog polja,(jer ga je on otprije obavio pa zna kako treba izgledati),a to je potvrdila i moja liječnica opće prakse,a kaže da je to najvažnije radi Resochina obaviti.
Jedino mi je prof.dr. pregledavao oštrinu vida različitim dioptrijama na tabeli čitajući nizove slova i brojeva,te me postavio pred okular,a sa druge strane aparature je očitavao izgleda fundus oba oka,tako da su to jedine pretrage koje je obavio,a zauzvrat napisao gore nalaz očiju....i one dioptrije od -1,75 i -1,50 sa cilindričnom dioptrijom (kratko mi objasnio da je to dupla,skrivena dioptrija).

Nadam se da sam dosta rasvijetlila nalaze,ukratko samo neki od obavljenih u nizu,ali ipak imam nedoumica i pitanja,koje sam Vam oboma postavila,jer nisam dobila tražene odgovore na njih... i jako bih Vam bila zahvalna na njima,ukoliko ih možete rasvijetliti,a nadam se da vas nisam previše opteretila...

U svakom slučaju,još jednom VAM VELIKO HVALA na svesrdnoj pomoći i uputi,i ne brinite se E.G.Felix-ništa ne insinuiram za Methrotrexat,jer mi je i tako rečeno da ću najvjerojatnije prijeći na njega već za koji mjesec,a ipak sam htjela biti upoznata sa budućim lijekom,o kojem sam samo znala da je izuzetno jaki citostatik,i sama ta pomisao me plašila,a vidim po Vašim saznanjima da vjerojatno nema brige,da se dobro podnosi,bez nekih većih nuspojava,a zapravo mi je najvažnije,kao i svakom oboljelom od ove bolesti,da se spriječi daljnje propadanje,bol,zakočenost i nemogućnost savitljivosti i pokretljivosti svih zglobova koji su zahvaćeni,a samim time i znatno popravim kvalitetu života,koja je ipak prilično narušena...

Stoga,Vam puno zahvaljujem,i nadam se da neće biti problem još odgovoriti na nekoliko pitanja iz gornjeg dijela pisma----

U tom uvjerenju Vas toplo i srdačno pozdravljam!
Idemo redom.Nalaz kalcija u krvi je povišen(>2.7mmol/L je hiperkalcemija). Ovdje me zabrinjava ova proteinurija,čudi me što vas nisu poslali na nefrološku obradu. Nalaz kalcija u 24h je uredan. Ionizirani kalcij vam je također uredan. Ali vam je PTH povišen. Što upućuje da se možda radi o hiperparatireodizmu(najvjer.povećanje paraotidnih žljeza tj.doštitnih). Punkcija l.č. upućeje na prolaznu upalu kako ste i sami naveli da ste često oboljevalim od raznih upala. No na UZV-u nije navedo povećanje paraotida,što neisključuje hiperparatireodizam. Trebate obaviti kompletan oftamološki pregled. Trebali bi učiniti slijedeće:iz krvi Ca,Ca+++,P,Mg,PTH,osteokalcin,beta crosslaps,elektroforeza serumskih proteina,kreatinin,urea.24h urina:Ca,P,proteini,klirens kreatinina. Denzitometriju.Ponoviti UZV štitnjače po potrebi odrediti T3,T4,TSH(nakon UZV-a). Molim vas pogledajte jeste li dobro prepisali nalaz uk.proteina u 24h urinu. Lijep pozdrav.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom