Pogledaj jedan post
Old 27.05.2014., 18:45   #18
15 novih UH-60 helikoptera ili S-70i što se proizvode u Poljskom PZL Mielec, kako god okreneš ne bi koštalo ispod 1 milijardu Kn, u onoj najosnovnijoj verziji, a tolike novce s ovakvim proračunom MORHa, ne može se izdvojiti za to.

Radi se kako piše o polovnim UH-60, a ne bih se iznenadio ako budu jako povoljni i ako deal bude obuhvaćao i svojevrsnu trampu, tj. da naši Mi-8 odu za Afganistan, a zauzvrat dobijemo polovne UH-60 skoro pa na poklon.

U svakom slučaju mislim da je to korak u dobrom smjeru, jer morati će se malo podići tehnička kultura u HRZu oko tih UH-60 koji su sigurno nešto zahtjevniji od Mi-8 u tom smislu. A usotalom ako se misli ići naprijed, nema druge nego podizati tehničku kulturu.

UH-60 mogao bi pokriti skoro sve naše potrebe, od običnog srednjeg transportnog, za SAR, mornarička verzija Seahawk, a u konačnici i prilično ozbiljno naoružana verzija Battlehawk.

Jedan tip za sve te zadaće isto nije zanemarivo, jer se na taj način puno može uštedjeti oko logistike, održavanja, obuke, nego da koristimo 4 različita tipa helikoptera za svaku od tih uloga. Pa se nadam da će se ići u tom smjeru.

Osim toga treba nam još veći helikopter, a tu imamo 10 kom. Mi-17 i eventualno mali izviđački helikopter. Kako imamo već Bell 206, da je dogovoriti još i nekoliko srodnih OH-58 koje amerikanci povlače, naše su potrebe što se helikoptera tiče zaokružene.
many-m is offline  
Odgovori s citatom