Tema: Podjele
Pogledaj jedan post
Old 22.09.2009., 12:59   #7
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
~TamijA~
hajde da se uključim ako ništa barem jer imam malo više nego duplo više godina, možda pomognem u nečemu.

Ovako otprilike stoje stvari. Ne može brinuti o podjelama u ummetu netko tko u svojoj porodici i rodbini trpi podjele. Podjele u muslimanskom društvu/društvima su neminovan plod kaotične globalne situacije, jer u svijetu se dešavaju velika pomeranja na političkom, ekonomskom, socijalnom nivou (preseljenja naroda, agresije, osiromašenja.. i slično) a tako i na duhovnim nivoima: internet i televizija povezuju ljude i ideje, i u tom domenu danas su svakome dostupne sve ideje - od onih najumjerenijih pa do krajnje desničarskih ideja. No, ljudi uče jedni od drugih (nekad i od "stranaca") bez da im klerici iz "komšiluka" pomućuju svijest i truju ih niskim pobudama, kao što je mržnja prema svom bližnjem zbog nekih sitnih ideoloških razlika. U ovom kaosu koji je trenutno aktuelan, na udaru su i nemuslimani i muslimani. A od muslimana, na udaru su kako čitave muslimanske zajednice (uzmi Kurde kao primjer, gdje čitav muslimanski svijet sramotno ćuti i zatvara oči pred onim što im rade okolne muslimanske zemlje), ali na udaru je i svaka muslimanska porodica pa tako i svaki pojedinac, od djece i mladića koji tek stasavaju, pa do starijih osoba. I samo posve inferiorna, nezainteresirana osoba neće danas osjećati brigu koju ti osjećaš. To su oni koje zovemo dunjalučari. A svatko tko voli Allaha i Muhammeda, tko voli muslimane i sve dobre ljude - jednom riječju tko voli islam, on je na brizi kao što si ti, većoj ili manjoj (ovisno o tomu koliko jasno vidi probleme). Znači, tvoja briga je opća briga.

Što se tiče tvojeg života, trebaš prvo da sjedneš postaviš neku dijagnozu (recimo da je ovaj uvodni post dobar početak ali ne i kompletna analiza stanja).. a kad postaviš dijagnozu, onda otkrivaš uzroke nekih problema i zatim je na redu da postaviš neke prioritete, ali sve hladne glave! Jedan od tih prioriteta je zasnivanje i učvršćenje porodice. Za tebe je sada ženidba jedan od najprečih farzova. Nadam se da već radiš na tom planu jer si u finim godinama. No ta buduća mlada ne može toć u neki kaos i da bi imala gdje doć znači da se prije ženidbe moraju postaviti neki temelji budućeg obiteljskog prosperiteta. I djeca koja će kasnije (aBd) doći, ne mogu živjeti u kaotičnoj situaciji gdje nema sreće i lakoće. Sigurno znaš onaj hadis, kada su pitali Muhammeda: "Od koje godine da počnemo vaspitavati svoju djecu?" a on je odgovorio: "Dvadeset godina prije nego što se rode!". Znači da roditelji moraju obezbijediti toj djeci - roditelje! Nadam se da ovo razumiješ. Znači, trebaju im dobra majka i dobar otac, jer će ih izgrađivati. U vezi izbora žene, rukovodi se ne ljepotom i bogatstvom, nego njenim karakterom i lijepim odgojem. I recimo da si odabrao takvu osobu, tek onda ti još mnogo toga sljeduje što moraš uraditi prije braka. Treba da obezbijediš sebi stalni posao (u firmi ili privatno, vidi gdje si najbolji) zatim da se malo povežeš sa žirom obitelji. Ako su te veze možda pokidane, pa da tu malo popraviš šta se može popraviti. Onda da malo zaradiš para i malo prištediš, trebaće. I onda ženidba, inšaallah, pa djeca.. onda sve ide lakše... (ovo sve nije teško, nemoj da se obeshrabriš ako nije baš kako bi ti volio da bude, samo polako, a i Bog pomogne).

Kad u ovom pravcu budeš razmišljao, postat će ti glupe sve ideološke rasprave po kafečajnicama između ovih i ovih. Ti sa svakim lijepo! A tekfirdžije ostavi po strani i izbjegavaj ih. Ne bi bilo loše i da zakolješ jedan kurban i cijelog ga podijeliš siromasima u zahvalnost Allahu što si se otrgao iz tzv. A.I.O. Nemoj mnogo u vjerske dubioze i razmirice padati, jer danas su svi "pametni", nego više radi i privređuj. Eto to je neko moje viđenje. Ako šta pomogne, hvala Allahu. Poselami brata, i držite se - vas dvojica ste najpreči jedan drugome, a i sličnih ste godina pa se volite i pomažite. Jedan drugom ste i džennet i džehennem. Selam
da te Allah nagradi na tim riječima...pogodio si poentu...i sve što si ti naveo - ja već radim na tome...
ja već živim sam u maminom stanu...radim...kao čuvar u jednoj firmi sa llijepom platicom...znači da već imam neke uslove...ali nije samo stvar u meni...nego vanjski uticaj islamskih grupa čini to da se gubim malo u moru podjela i grupacija...prvenstveno među sufijama...
Ja sam htio da pristupim u najispravniji tarikat...ali kad sam vidio da "nema najispravnijeg...malo sam se pogubio...svaki je na svoj način poseban...a neki su čak i sumnjivi...tako da mi se neka stvar sviđa iz jednog, a opet neka stvar iz drugog tarikata...tako da to ne mogu uskladit...svi moji drugovi/braća pa čak i moj otac su u različitim tarikatima...jednostavno...ću klanjati istihare namaz da vidim šta će mi Uzvišeni reći...
A što se tiče moje ženidbe...ja već radim na tome...ali kako si već prozreo moje stanje došao si i do druge poente da prvo trebam urediti svoj život...
ja radim i na tome...pa ćemo vidjeti šta je činiti...a brate još nešto trebano na čisto...
Aktivna islamska omladina je organizacija u kojoj su članovi bili sama muslimanka omladina koji su bili dobri mladići - muslimani koji su slijedili Pejgambera s.a.v.s, ali njihove vođe su bili sumnjivih nijetova (ne svi) tako da su htjeli da ubace smutnju među muslimane...oni nemaju edeba...sve će učiniti da dođu do svog cilja...njihov šejh Bin Baz, recimo, još misli da se sunce okreće oko zemlje i da je zemlja ravna...eto koliki je opseg njihovog znanja, ali među tim mladićima, meni je bilo najljepše...jer su oni ponizni i pokorni, mene su čuvali i ja sam njih ali su malo nagli i nisu mudri bili pa su se zato i raspali...
Sad, ja želim da ne ponovim svoju grešku...tada sam odgajao druge i mislio na druge...a sada hoću da odgajam sebe i mislim na svoju budućnost...zato radim na tome da se oženim, nađem šejha koji će me voditi i tako hrliti ka Allahovom zadovoljstvu...želim da Allah Uzvišeni bude i tobom zadovoljan ta da nas proživi kao dio Resulullahovog pravovijernog ummeta...Amin
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline