Tema: Podjele
Pogledaj jedan post
Old 22.09.2009., 15:36   #10
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Tamija sto se tice te izjave kako je umro sa Buharijom na prsima, to nije nikakav dokaz da je on napustio sufizam. On je bio mozes reci dekan na Nizamiji a tamo je mogao biti na toj funkciji samo onaj ko je znao el-kutubu-s-sitte napamet ali to nije bilo dovoljno vec je morao biti skor na stupnju mudztehida. Ovi sto kritikuju imama Gazalija nece ti nikad reci da se u Saudiji na fakultetu izucavaju njegove knjige iz fikha i uslu-l-fikha gdje se jasno vidi da imao veliko znanje iz hadisa i seriata kao sto se izucavaju djela iz hadisa, jezika, tefsira i seriata od imama Sujutija iako kazu za njega da je bio u zabludi jer je tvrdio da se srece sa 1) Poslanikom na javi. I ja nekad citam 2) Buhariju i druge zbirke pa to ne znaci da sam napustio sufizam. Vidis po Kobijevom pisanju da neprijatelji sufizma zele ubjediti muslimane da sufije ne citaju hadise i da slijede kojekakve hikaje sto je obicna glupost. Hikaje sluze za obicne ljude koji na spomen hadisa odmah pocnu zijevati dok se na spomen hikaja razbude. Pa hikaje koriste najveci vehabiski autoriteti kada drze predavanja beduinima jer znaju da njih profesionalno tumacenju ne interesuju a posto sufizam ima najvise clanova obicnih ljudi zbog toga su hikaje najrasprostranjenije. S druge strane, knjige koje profesionalno tumace sufisko ucenje je Raskrivanje velova i Istine o tesavvufu. Kobi vjerovatno nije nikad ni otvorio ove knjige po savjetu svojih velikih daija a sada hoce druge da ubjedjuje u moju zabludu. 3) Ta ulema koju sam stavio pod lupu kritike su bili Ibn Tejmije i njegovi ucenici i sljedbenici sto je za ljude poput Kobija jedini autoritet koji se ne smije dirati dok po ostalima se moze pljuvati do mile volje osim ako se medju njihovim djelima pojavi nesto sto ide u njihovu korist. To ce oni zlatom ukrasiti i na sva usta velicati ali kada se spomene npr. da je Ibn Hadzer el-Akelani bio esarija odmah udare po esarijama i pocnu tvrditi kako nijedan ucenjak nije nepogrijesiv ne postavljajuci kontra pitanje da li je, po toj njihovoj logici, onda Muhammed ibn 4) Abdulvehhab bio upravu ili ne kada od njega uzimaju sve bez i truna kritike kao da je on sam bio poslanik. U njihovom ucenju niko ne smije njega staviti pod lupu kritike5) inace je zasluzio Allahovo prokletstvo i prokletstvo svih meleka i ljudi ako samo posumnja u njegovo ucenje a tamo gdje imaju vlast ta osoba ce biti automatski obezglavljena a takodje ni da posumnja u fetve njihovih najvecih sejhova inace tim postupkom izazvao je Allahovu srdzbu. Sto se tice ostale uleme koja nije od njih oni su svi munafici i musrici i po njima je dozvoljeno pljuvati i vrijedjati jer je to po islamu preporuceno da bi se ummet na njih upozorio
ovo što sam podvukao u tvom postu:
1) poslanik s.a.v.s se nije mogao vidjeti na javi, imami Sujuti je imao jaku viziju iz ljubavi prema njemu i pretjeranom učenju hadisa napamet...znači...NIKAKO ga nije mogao vidjeti na javi...osim vizualizacijom...
2) zar nije bolje čitati hadise...zar nije bolje za srce...što se bojiš ako čitaš Buhariju da više nećeš biti sufija...što, tako ti Allaha odvajaš Tesavvuf i hadis
3) znaš li ti šta pričaš...znaš li ti ko je bio ibn Tejmijje...znaš li ko je bio ibnul Qajjim...oni su bili Muhaddis i sufije u isto vrijeme...
Zehebi, takođe, kaže: Jako je čuvao namaz i post, pridavao je veliku pažnju vjerskim obredima u javnosti i tajnosti. Nikada nije loše shvatao, na pretek je bio oštrouman, nije oskudijevao znanjem jer je upravo on predstavljao more nauke.“
Njegova knjiga Iman se ni počemu ne razlikuje (ama baš ni po jednoj stavci) od Gunje Sejjida Abdulkadira Geylanija rahmetullahu-alijhi, a njegov učenik ibnul Qajjim je bio izvrstan tumač tefsira i mnogo je Allaha spominjao...on je bio taj koji je rekao da je Hakikat istina ali mora biti u okviru šeri'ata...to je Apsolutna spoznaja (ašk) Allaha, u srcu Hakikat (haqq-un Allah) a u djelima šeri'at...
On je bio taj koji je težio ka upotpunjenju šeri'ata u djelima i penjanja Haqqa u srcu...on je izgarao od ljubavi prema Allahu El-Meliku...
4) Abdulvehhab je u nekim stvarima bio u pravu a u nekim i nije...tada je u turskoj bila ogromna većina klanjala nad kaburovima tražeći od mrtvih zdravlje i sreću...i sad ima onih koji kruže oko kaburova tražeći od dobrih...Poslanik s.a.v.s zabranio klanjanje nad kaburovima i traženje od mrtvih, a griješio je što je bio nagal i tekfirio...trebao je blago ukazivati na greške...njega ostavljam Allahovoj presudi...
5) od kud tebi pravo Allaha ti da njemu sudiš od kud ti znaš ko je zaslužio Allahovu milost a ko prokletstvo...preispitaj se ooo ti koji proklinješ...
mene je šite i druge sekte strah proklinjati a ne nekog u okviru Isama...
asade, ne može tako...preispitaj svoja djela...jezik je oštriji od mača nekada...a ti budi svjedok da ja volim sve muslimane...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline