Pogledaj jedan post
Old 28.09.2004., 16:26   #69
Quote:
obelix kaže:

1. Ja ti opet ponavljam, taj sud je istinit kao što je istinit sud "Srbi su fašisti" (ako postoje barem dvojica Srba koji su fašisti).
Ne nije istinit, jer riječ "srbi" u jednoj od premisa znači jedno a u zaključku znači drugo (jao, ti ćeš mene učiti logiku!) U premisi riječ "srbi" znači "pripadnici srpskog naroda", dok u zaključku znači "srpski narod".
Dakle, ako se ne govori o istoj stvari (iako je riječ ista) zaključak baziran na takvoj krivoj semantičkoj identifikaciji ne znači ništa.
Quote:
obelix kaže: Ključ nije ni u veličini uzorka, ni učestalosti neke pojave u nekoj grupi - nego o grupi unutar grupe koja ne dijeli svojstva koja ti toj grupi pridaješ - i ne želi ih dijeliti.
Ne nije, jer kao što sam ti objasnio, bit tih tzv. "generalizacija" koje to i nisu jeste jeste da ekstrahira neko svojstvo same grupe odnosno izraženu tendenciju grupe, što nema veze s djetinjarijama formalne logike nego sa spoznajom realnosti kakva jeste. U tom smislu oni koji nisu ovakvi ili onakvi unutar neke grupe ne utječu sami po sebi na tu grupnu realnost neke grupe, čak i ako oni sami nemaju inkriminiranu osobinu - što opet ne znači da i oni na neki način ne doprinose uptravo onim grupnim osobinama koje sami nemaju - i to je vrlo moguće.

Quote:
obelix kaže:2. Možeš to i tako shvatiti.
Da, to sumira sve zar ne. Cenzura istine ili izražavanja mišljenja na način koji sam po sebi ima puni legitimitet (način izražavanja mišljenja, naravno).
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom