Pogledaj jedan post
Old 08.04.2007., 22:36   #73
Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Pa čuj, ja nisam primijetio u javnim nastupiam da Slavonci koriste manje književni jezik, nego netko iz Dalmacije ili nekog drugog kraja Hrvatske. Eto pozivam druge da me potvrde ili demantiraju, zbilja nisam primijetio. Ali prošetaš li se bilo kojim slavonskim gradom čut ćeš jezik koji je daleko bliži standardu, nego u bilokojem gradu Dalmacije. To ti jamčim. Inače Turcizmi su najčešći u štokavskom narječju pa bi bilo zanimljivo pitati nekoga iz Dubrovnika imaju li ih oni.
Opet ne shvacas: Slavonci ili Osjecani, gdje je pobijedila Glavaseva stranka skupa s HSP-om, predstavljaju se ostalima kao istinskiji domoljubi, ali ni oni ipak nikad ne upotrebljavaju knjizevni jezik.
I nije bitno sto je u Dalmaciji veca razlika izmedju kolokvijalnog i knjizevnog nego razlika izmedju kolokvijalnog i knjizevnog u Slavoniji. Bitno je to sto ni Dalmatinci ali ni Slavonci ne koriste knjizevni u prilikama kad bi trebali. A osim toga u slavonskom kolokvijalnom ima puno vise srbizama nego u dalmatinskom kolokvijalnom! I ponavljam, praporijeklo tih rijeci je mozda iz turskog ili njemackog. Ali buduci da su te iste rijeci prisutne i u srpskom (maltene, komsija, peskir i sl.), ali ne i u hrvatskom knjizevnom jeziku, cudi me da su ih visoko domoljubni Slavonci zadrzali. To je sve sto o tome zelim reci.

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Još mi uvijek nije jasno kada govoriš o TV-u misliš li na javne osobe ili na ljude koje televizija presreće na ulici.
I jedne i druge.

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Pa pamtim ja ekstremnije desničarske istupe od Glavaševih (Zadar i Gotovina, Alkari, splitski skup na kojem se pozivalo na državni udar). A ti reci na koliko se mjesta slušaju narodnjaci u Splitu, Zadru i Sinju. Evo nisam upućen, ali pošteno priznaj. Način na koji pričaš ukazuje da nema niti jedan. U tom slučaju kapa dolje. Inače ova prepirka je glupa, ali to su tvoji argumenti i ja uzvraćam. A da se u Osijeku puštaju narodnjaci znaš jedino zato što je bila Latinica na tu temu. Inače u Osijeku su tri narodnjačka kluba, jedan li-la, a kafića tek nekoliko. I to je to. Ali isto tako postoje brojna popularna mjesta koja nude nešto sasvim drugo.
Prvo, znam da i u Dalmaciji ima ekstremista (kao i u cijeloj HR), ali tamo barem nije bilo ubojstava civila kao u Osijeku. (A kad je to nedavno doslo na naplatu, onda su se pobunili da je to napad na DR...) A Gotovina je bio tema ne samo u njegovu rodnom kraju (Zadru) nego svugdje po HR.
Drugo, ne kazem da se narodnjaci ne slusaju u Dalmaciji. Nego sam tamo napisao da se tamo nikad u vrijeme Juge nisu slusali. A danas ih, vjerujem, ima i relativno manje nego u Slavoniji.

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Ekavica u Slavoniji je tradicionalna kao i ikavica i ijekavica i nema veze sa srpskim jezikom. Nakon Novoga Sada, ali i prije, čitav hrvatski jezični korpus bio je pod pritiskom srpkoga jezika, a budući da Slavonci govore štokavski veća je bila vjerojatnost da se ovdje dosta srbizama ukorijeni. Mlađe generacije nemaju tih problema, čak ni ne znaju što je npr. zejtin, šargarepa, etc. (na koncu uvijek su u Slavoniji to bili ulje i mrkva) što govori o tome koliko Slavonci imaju dodira danas sa srpskim.
OK, vjerujem i ja da nemate zejtin i sargarepu... Ali zasto i danas imate srpski krompir (kad smo vec kod vasih biljnih kultura)? Stokavski se govori i u mome rodnom kraju u primorskoj Dalmaciji, ali tamo ipak nikad nisam cuo "krompir".

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Ti nemaš pravo pametovati o snovima kakva Hrvatska treba biti, a da nisi spreman zajedno s nama graditi ovo društvo. I ja želim Hrvatsku kao i ti, ali ja živim ovdje, plaćam porez i trpim zbog rezultata na izborima. Ne osuđujem ja tebe što si otišao, ali previše nastupaš s visoka s obzirom da ti je HTV očito jedina veza s onim što se događa npr. u Osijeku. Bolje ti je da se ne upuštaš u rasprave.
I ja trpim zbog vasih krivih poteza kad me izvan HR sumnjicavo gledaju zbog mog hrvatskog pasosa. I ne mora se fizicki biti u OS da bi se shvatilo sto se tamo dogadja.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom