Pogledaj jedan post
Old 25.09.2004., 14:52   #16
Ajde ne da mi se pisat duge postove na temu kojom ni sam ne baratam kako spada. Tak da samo na Diraca dodajem da su ta "titranja" o kojima prica vezani kvantni harmonijski oscilatori. Taj model kristala se zove Debijev (ili je Debyev Debyeo tak nesto). I krajnje je kompliciran. Na osnovu tog modela moj profesor je vrsio proracune i dovodio u vezu provodljivosti i kapacitet, ali to nije bilo nesto trivijalno vec je komotno ispisao bar 30 metara ploce.

E kak je to sad tocno islo - nemam pojma, nekakvi fononi lete, elektronski plinovi... Svacega je tu bilo. Nisam upamtio. Ionako nam je profesor samo htio pokazati da se to moze uciniti, da dobijemo osjecaj za to, a nije namjeravao studente pretvoriti u teoretske fizicare materijala. Mislim da bi 75% studenata prije odustalo od faksa nego naucila to racunati . U svakom slucaju tu nije bilo nicega jednostavnog poput K=(1/3)*<v>*C*L. Ne znam kako je ta jednadzba dobivena, ali mislim da je to više empirijski nego nešto izvedeno iz "prave slike" stvari..

Ak vam je bas jako stalo jos uvijek imam knjige. Mogu zaviriti...
bariole is offline  
Odgovori s citatom