Pogledaj jedan post
Old 01.05.2011., 11:48   #23
Planiranje i cijena

Quote:
simpa555 kaže: Pogledaj post
pozz,ovaj odabir puta mi je jako zanimljiv,znaš li možda napisat neku okvirnu cijenu toga puta,kako bi bilo najbolje ići,koliko dana bi trebalo ostavit za pokoji grad u ovoj turi,dali si negdje već bio...ja sam bio u solunu pa bi njega možda zaobišao...
hvala
Ovako, najbolji prijatelj za planiranje toga puta će ti biti http://www.bahn.de/p/view/index.shtml
Dakle mi smo uzeli Balkan Flexi Pass koji vrijedi za 5 dana unutra mjesec dana. On košta http://www.zeleznicesrbije.com/activ...evoza_v01.html 51€ za mlade za 2. klasu. Ovo prva klasa što vidite na stranici nek vas ne zbunjuje, mislite da za samo 19€ više možete dobiti bolji komfor, ali na većini vlakova ni ne postoji prva klasa, a i ako postoji nije ništa puno bolja od druge, tako da je to promašena investicija.
Vrijedi ga nabavit ranije (max. 2 mjeseca unaprijed se može, tako sam i napravio), ne da će biti gužve na vlakovima, makar sam čuo da se zna desiti, nego da budeš miran da možeš isplanirati sa smještajem i izletima. Kupio sam ga preko jedne agencije u Beogradu, a oni će ti ujedno napraviti i daljnje rezervacije. Znači osnovna cijena karte je 51€, sa tim da na to moraš još nadodati oko 3€ za rezervaciju od Beograda do Sofije, oko 12€ za ležaj od Sofije do Istanbula, 16€ za ležaj od Istanbula do Soluna (skuplje od hotela!!) i još jedno 10€ za ležaj od Beograda do Skopja. Još ti agencija uzme neku stvarno zanemarivu cifru za posredovanje (zanemarivu s obzirom na to koliko ti pomognu jer se po bugarskim i makedonskim stranicama od željeznice ne možeš snaći sam, a ni turske nisu nešto) i sve skupa ti ispadne nekih oko 95€. Mora ti biti jasno da je to jako, jako povoljna cijena s ozbirom na to da ti obična karta od Zagreba do Istanbula košta oko 950kn, suha, bez izlazaka vlaka i sl. Samo pičenje. I da, da napomenem još ovo, cijene koje sam naveo za spavaća kola se odnose na 2 osobe, pošto sam išao sa curom, ako vas ide više i uzmete spavaća kola za 3 ili 4 osobe, koliko se već može, može vas to ispasti i jeftinije.
Kako FlexiPass funkcionira? Moraš upisati na dan putovanja na kartu datum, to češ vidjeti, objašnjeno je na njoj, recimo da putuješ iz Sofije za Istanbul noćnim vlakom i on kreće iza 19:00 sati, a Istanbul dolazi drugi dan u 7 ujutro (noćni jedino i vozi na toj relaciji), ako si ušla u vlak recimo 16.7., ali je noćna vožnja, ti na kartu upisuješ 17.7., jer tad stiže u Istanbul. To znači da si iskoristila 1 od 5 dana koliko ih imaš na karti. Ako putuješ primjerice po danu od Soluna do Skopja 19.7. upisuješ taj datum. To je još jedan dan puta iskorišten. (Ovo je stvarno banalno i osjećam se glupo što to objašnjavam, ali ja sam stvarno bio zbunjen procedurom kad sam prvi puta dobio kartu u ruke )

PS. Ako ćete ubacivati i Rumunjsku u put (barem Bukurešt bih preporučio) i još neki grad u Bugarskoj (npr. Plovdiv koji je oduševio sve koji su bili) uzmite si rađe za 68€ Balkan Flexi Pass koji nudi opciju 7 dana unutar mjesec dana.
Whitebeard18 is offline  
Odgovori s citatom