Pogledaj jedan post
Old 19.01.2007., 14:20   #9
Quote:
Zita kaže: Pogledaj post
Istina, svi zaboravljaju da i obiteljima oboljelih treba psihološka pomoć. Ne samo da bolesnik nema istu, barem ne adekvatno i to besplatno, na uputnicu, nego se o obiteljima niti ne razmišlja.

U Americi (oni su praktičan narod) su izdali brošure različitih naziva tipa kako pomoći suprugu oboljelog, kako pomoći djeci, roditeljima,...? Savjeti su korisni.

Osobno razmišljam o registraciji udruge vezane prije svega na rak dojke, no može se to proširiti i na ostale vrste, a koja bi bila organizirana tako da bolesnik i njegova obitelj na jednom mjestu može dobiti cjelokupno potrebne informacije, savjete i preporuke vezane za svoju bolest (od kirurga, onkologa, interniste, radiologa, psihologa, psihijatra, fizijatra, fizioterapeuta, nutricioniste, homeopata, bioenergetičara,...). U sklopu toga bi se i tiskale brošure tipa: Što jesti za vrijeme liječenja, Kako reći djeci, Što znači kemoterapija, kojih ima tipova, za što služi, Kako se ponašati za vrijeme zračenja, Fizička aktivnost i fizijatrijski savjeti, Faze prihvaćanja bolesti i obrasci ponašanja,...).
Upravo sam na to i mislila. Čovjek je ovdje jednostavno prepušten sam sebi i užasno me frustrira činjanica kako postoji psihološka pomoć i grupe za alkoholičare i narkomane, a za ljude s rakom ne postoji, iako ih ima puno više i često puta nisu sami sebi krivi za svoju bolest. Da nema nekih hrabrih ljudi koji su oboljeli od raka i koji istupaju javno da bi se izborili za besplatan i najbolji lijek koji mogu dobiti, da se ne priča o eventualnoj prevenciji kroz banke matičnih stanica, i jednom godišnje obilježavanje dana borbe protiv raka, o ovoj bolesti se u javnosti uopće nebi govorilo, jer je to nešto strašno i ljudi o tome ne vole slušati. U glavama prosječnih ljudi rak je jednak smrti, a o smrti se ne govori. U glavama bolesnih i njihovih obitelji rak je jednak borbi za život, a ta borba uključuje puno više od dobrog i uspješnog onkološkog liječenja.
Ivanicapeca is offline