Pogledaj jedan post
Old 02.03.2013., 06:51   #218
Quote:
Yoya girl kaže: Pogledaj post
Od koje dobi se smatra da će dijete počet shvaćat i morat prihvaćat strogo NE i takvu naredbu? Moj će dvogodišnjak prije poslušati ako ja od tog NE ispričam cijelu priču na daleko i na široko nego ako direktno kažem NE ili naredbu.
Recimo danas je nakon kraćeg vremena boravka vani trebao ući u kuću jer je već bilo zahladilo i kad sam mu isto naredila počela je dernjava i plač, a da sam ispričala kako ćemo se u kući svega i svačega igrati bla bla..pristao bi nakon podosta vremena, ali te priče nisam pričala jer se ubacio djed koji mi je već po tko zna koji puta rekao da bih trebala uvijek sa strane imati šibu ili spremnu ruku za batine ako me neće poslušati. Tako se on umiješao kad je malac počeo cendrati, pokazao mu šibu i krenuo prema njemu, zaprijetio mu, na što je dijete jadno pognulo glavu i krenulo prema kući pa mi je time djed htio pokazati na koji način treba uvesti reda u odgoj i da će samo tako poslušati, nikako drukčije. Da napomenem da se u zadnje vrijeme djeda jako boji i samo njega u trenu posluša jer je stvorio autoritet.
Dakle ima li djed pravo u svemu tome, i sa savjetom i sa svojim stavom prema unuku?
Ma kakvi! Poslusnost radi straha nije poslusnost, nego strah. Poanta je doprijeti do djeteta, a ne mu se nametnuti kao terorista!
I nadovezat cu se na Galu, ko bi se mom malom tako postavio, taj se ne bi dobro proveo. Kao prvo jer nije u redu stav, tako se ne zaslužuje autoritet i poštovanje. Kao drugo, kraj jednog roditelja prisutnog, nema tko sta intervenirati i glumiti kaj ja znam kaj! Par puta se svekrva izderala na maloga dok sam ja bila u prostoriji pa sam joj rekla em da se ne dere na njega jer nema potrebe em da ako sam ja u blizini da sam onda ja ta koja disciplinira, a ne ona ili netko drugi. Ako misli da nesto propustam neka mi ukaze na to, a ne da vice na njega. Ja sebi mogu dopustiti to, ja sam mu mama, ali drugi ima da znaju di im je mjesto.
Osim toga, dijete od 2god normalno da nece isti tren pustit stvari i uci u kuću! Pa to je normalno! Koje dijete bi išlo izvana u kuću
Kod nas je to isto procedura, priprema traje, pa recimo, 10ak min prije ga pocnem pripremati da cemo ući. Lagano odnosim igračke prema vratima, govorim mu da je sad vrijeme za to i to, da cemo unutra to i to, da je vani vec hladno i mrak i onda ga postepeno navucem da uđe u kuću. Tako je cesto, trudim se odvojiti vremena da mu objasnim da slijedi promjena. Tako je lakše... Pa eto, i kad se kupa... Nema sanse da ga dobijem da izađe iz kade kad kažem "izadi". To traje par min i to je sasvim normalno. Zamisli da tebe svako malo netko naprasito prekida u nečemu sto radiš, i jos ako pritom uzivas... Pa za poludit.
I da, i moj dobro reagira na "sjedni i obrazloži". Mi ti doma pričamo kao veliki rezultat je da on sa godinu i pol dana tako dobro kuzi slijedove događaja prije nego sto tipa idemo van, idemo jest, idemo spavat, kupat se - da je to čudo. Tako da ti ja u tome da se djetetu lijepo objasni i kaže vidim samo veliki plus

Joooooj ja bih dedi tak tu sibu na komade strgala i pred njim i pred malim!
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom