Pogledaj jedan post
Old 15.06.2013., 15:22   #3491
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Napominjem da dijabetes nije dobro reguliran ( guk 8-10 ), izraziti umor i bolovi u zglobovima, te grčevi u mišićima, česte dijareje.
Konzumira alkohol 2-3x tjedno, fizički aktivan, ne drži dijetu.
u tom smislu mi je sve poznato, jedino me muči nalaz eritrocita i vezano uz raspodjelu.
Hoće li biti pametno ukinuti metformin zbog djelovanja na jetru i zamijeniti ga nečim drugim.
hoće li hematolog odlučivati ili dijabetolog ili svaki za sebe ?


Hvala svima na trudu.
Nadam se da će nalaz biti čitljiv.
Poštovana,

nekoliko mojih razmišljanja, iako ne konkretnih jer samo na temelju ovih podataka nije moguće odgovoriti.

Kakvo je stanje što se tiče dijabetesa nije moguće utvrditi samo iz podatka o GUK-u, no to i sami znate , tako da bi svakako trebalo po tom pitanju odrediti još barem HbA1c prije donošenja ikakvih daljnjih odluka, a također bi trebalo vidjeti i kako se GUK ponaša u različito doba dana i vezano uz jelo, kakva je tjelesna težina, kao i sve ono što je cijenjeni kolega već ranije naveo, što će sve imati utjecaja na to kakva je terapija i korekcija potrebna.

Iako, što se tiče dijabetesa, postoji dosta različitih načina u pristupu, dosta se često (premda ne i uvijek) pokušava bar s dva oralna hipoglikemika (primjerice, prema našim smjernicama ako je HbA1c manji od 7,5%) neko vrijeme prije prijelaza na inzulin (i tada najčešće u kombinaciji s oralnim hipoglikemikom), dok će neki ići čak i na kombinaciju tri oralna hipoglikemika iako to možda baš i nije najpovoljnije rješenje.

Vidim da ste priložili nalaze iz tzv. laboratorija na razini primarne zdravstvene zaštite. Na toj razini može se odrediti i HbA1c, kao i alkalna fosfataza i bilirubin.

Alkalna fosfataza i bilirubin bili bi parametri vrlo korisni kada se tumači povišena vrijednost GGT.

S obzirom da navodite i neke druge tegobe u pacijenta (grčevi u mišićima, učestale proljeve) svakako ima smisla dalje istraživati što je u podlozi takvih smetnji.

Iz mojeg osobnog iskustva - u slučajevima preklapanja internističkih bolesti iz više područja - subspecijalisti se nerijetko "drže" svaki svojeg područja a zajednička odluka o terapiji (kada se ista uvodi na ambulantnoj, izvanbolničkoj razini) je nažalost rijetkost.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 15.06.2013. at 16:29.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom