Pogledaj jedan post
Old 12.06.2010., 18:22   #2
Quote:
pirate1367 kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi me dali je tko probao ugraditi centralno grijanje na struju, kakva su iskustva...mozda malo optimisticko pitanje, dali se to moze kombinirati sa fotonaponskim celijama?
Molio bi ako ko zna da mi kaze nesto.

Unaprijed se zahvaljujem
Grijanje na struju - Da. Ali centralno na struju? Nisam baš siguran da je najisplativije.

Ako se radi o centralnom grijanju, tada se mora napraviti kompletan sustav hidroničkog (vodenog) grijanja kako i za bilo koji drugi energent. Jedina je razlika u kotlu kojim se zagrijava voda. Tu su električnoi kotlovi najjeftiniji, ali bi elelktri trebalo platiti snagu (oko 1.500 Kn / kW) pa cijena onda raste na razinu ostalih kotlova.

Ali, ako se radi o decentraliziranom grijanju - električnim kabelima (podno ili zidno grijanje), grijaćim folijama koje ne podižu visinu poda, raznim el. radijatorima i grijaćim pločama, tada je cijena instalacije (materijala) poprilično niža nego kod vodenog grijanja, a nema niti održavanja. Često se ovaj faktor ne uzima u obzir kod odabira vrste grijanja, ali je on sastavni dio ekonomike grijanja. Naime, kapital ima svoju cijenu pa često veliko početno ulaganje u instalaciju grijanja koja koristi ekonomičniji energent u konačnici ne daje željenu uštedu. Zato mislim da centralno grijanje na struju možda nije najbolje rješenje.

Svakako treba napomenuti da je važna pretpostavka za ekonomično grijanje i moju naklonost decentraliziranom električnom grijanju odlična toplinska izolacija grijanog prostora. Tada razlika u cijeni pojedinih energenata gubi značaj, a razlika u cijeni materijala postaja važan faktor.

Što se tiče mogućeg grijanja na fotonaponske ćelije . . . mislim da bi oni (kada jednom pojeftine) mogli biti alternativno rješenje. Za sada ne.
Mican is offline  
Odgovori s citatom