Pogledaj jedan post
Old 10.02.2009., 20:28   #3
Quote:
bosanac2 kaže: Pogledaj post
Posjedujem u elektronskom obliku Normativi i cijene materijala u Graditeljtsvu od Gorazda Bučara pa me zanima sljedeće:



6. NORMATIVI RADA I MATERIJALA ZA ZIDARSKE RADOVE
Zidanje zidova debljine 19 cm opečnim šupljim blokovima
29 x 19 x 19 cm u žbuci razmjera

NORMATIV RADA sati / m3
Opis radne operacije
1. Zidanje zidova opečnim blokovima 29 x 19 x 19 cm

PKR KVR VKR Ukup
1,10 3,30 4,40
NORMATIV MATERIJALA po m3 zida
1. Opečni blokovi 29 x 19 x 19 cm 82,0 kom
2. Produžne žbuke 1:2:6 ili 1:2:6 0,12 m3
3. Cementne žbuke 1: 3 0,12 m3


Ja sam se potpuno izgubio kako izračunati normu jednog zidara preko ove "tablice"??

Može pomoć!
Pazi, ako računaš samo normu, znači koliko m3 zida zidar treba zidati u jednom satu, očitavaš vrijednosti za PKR i KVR. Prevedeno: za m3 zida PKR radnik potroši 1,10 sati, dok KVR radi 3,3 sata. PKR je polukvalificirani radnik i on obavlja pomoćne poslove nošenja morta, dodavanja cigle, rezanje cigle na mjeru i sl, dok KVR je kvalificirani zidar koji obavlja samo zidanje. Znači, za m3 zida dva radnika rade 3,3 sata (jer oni defakto rade istovremeno, pa se njihovo utrošeno vrijeme u ovom slučaju ne zbraja, kao što bi se zbrajalo kad se radi o njihovoj plaći).

Ova mjera u m3 dosta nezgodna, ja više volim koristiti m2. Tako da će norma zidara biti: za m3 zida treba 3,3 sata, za m2 zida od 20 cm treba 0,66 sati; odnosno recipročno za 1 sat zidar treba napraviti 0,30 m3 zida ili 1,5 m2 zida.

Važna napomena: u ovu normu NE ULAZI priprema žbuke u mješalici. Iako je jasno vidljivo da nije ni bitno, jer se onih 2,2 sata PKR radnika (koji ima 2,2 sata lufta za KVR-om) može potrošiti na pripremi morta.

I još jedna stvar... Možda se nekomu 1,5 m2 zida čini malo za sat vremena, ali ovdje se radi o NORMI. A norma je: "norma je vrijeme, potrebno određeno obučenom prosječnom čovjeku da po određenom postupku i redoslijedu radnih operacija, određenom vrstom materijala, određenim alatima i strojevima, u NORMALNIM uvjetima okruženja, uz NORMALNO zalaganje i zamor, izvrši točno određeni posao."
Naglašavam prosječno, jer je to srednje vrijeme između iskusnog majstora i manje iskusnog majstora, i nije isto zida li majstor zid u čučećem položaju ili u visini struka, ili na visini na zidarskoj skeli. Naravno, najbrži je kad zida u visini struka, kada mu je materijal na dohvat ruke, kad se ne mora dodatno okretati, a sporiji je kad mora raditi u čučećem položaju i raditi nepotrebne pokrete kako bi došao do cigle koja mu stoji 5 m od njega.

Malo sam se rspisao, ali nadam se da je barem malo jasnije.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom