Pogledaj jedan post
Old 19.03.2017., 05:46   #3661
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post

Kao što ne bi smjela primati poslovne uplate na privatni (tekući) račun nego na poslovni (žiro) račun, tako, tehnički, ne bi smjela primati i poslovne uplate na privatni PayPal.
Obzirom da, za razliku od žiro računa, Porezna nema direktan uvid u PayPal (pa niti Business PayPal), efektivno gledano privatni PayPal ispada isti kao i Business PayPal.
Moj savjet ti je da si ipak otvoriš Business PayPal i razdvojiš privatno od poslovnog.
Jedan mali komentar:
I prema pravilima paypala (aliovisi opet kako to paypal gleda, te da li obrntike paušalce uopće smatra poslovnim korisnikom) se privatni račun ne smije koristiti u poslovne svrhe te si u svkaom trenutku pod rizikom da ti paypal blokira račun, koji je onda teško odblokirati, pa čak moze biti i oproblema s otvaranjem nogov računa. Dakle definitivno bi ja sa trenutnim znanjem preporučio BUsyness paypal account.

A drugo, Paypal je luksemburška banka tj financijska institucija. Porezna je dosad na zahtjev mgla imati direktan uvid u paypal, a odsad tj od ove godine kreće automatska razmjena podataka, hrvatska ulazi u automatsku razmjenu podataka, valjda sa zemljama OECD-a i nekim deugima, zajedno s luksemburgom.
Luksemburg je u to ušao već otprije te, koliko sam ja informiran, čak i za zemlje kojie još nisu ušle u taj CRS (common reporting standard) i automatsku razmjenu podataka, pripremao podatke već za 2016 godinu, kako kasnije ne bi imali dodatnih troškova )
Pitanje je samo koji period i kakve podatke će slati automatski hrvatskoj poreznoj, od 1.9 ove godine (to Paypal je po luksemburškom zakou obvezan to slati luksemburškoj poreznoj, a na to šalje našoj). Koliko sam ja vidio šalju se podaci o ukupnim primicima na račun, a za koji period će izvještavati hrvatsku poreznu to se ne zna, ali ako je paypal poštovao luksemburške zakone (a kazne za nepoštivanje su pregoleme čak i za paypal i u obliku su postotka na sve transakcije), luksemburška porezna ima već spremne sve podatke o vašim primicima na paypal bilo privatnim ili poslovnim računima, već za 2016 godinu... :klap:

Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
Znaci mogu izdavati racune za sve prodano preko paypala a da taj novac nikad ne dospije na poslovni racun?
Definitivno ne mogu povezati poslovmi racun s paypalom, bar ne u rba. A paypal mi je business samo je svejedno povezan s privatnim tekucim jer drugacije ne mogu.

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
Znam da je stari komentar, ne znam kako si to na kraju riješila.
Ja uskoro pokrećem nešto slično pa me zanma.

Čudim me da ti banka ne ože za žiro račun izdati nek karticu ca CCV brojem (a da nije maestro) koju bi paypal prihvatio, jer maestro/mastercard neprihvaća bar je tak bilo donedavno... Iako sma ja uspio povezat neku mastercard ali mogao sam je samo polovično koristiti, mislim da nisma mogoa povlačiti a nju, samo plaćati s nje .

Ali mislim da je to više stvar izmedju tebe i paypala a ne toliko izmedju tebe i porezne, posebno kad si paušalac. (MOžda će tek za koju godinu biti bitno i poreznoj, no što se tiče porezne stvar je potpuno ista jel ti imaš privatni ili poslovni paypal račun. Da - samo moraš vezat pravu karticu za njega, to je tebi - bio- problem. )
goranbo is offline  
Odgovori s citatom