Pogledaj jedan post
Old 02.07.2017., 23:42   #1
Kružno vrijeme

Zanima me vaše stajalište o kružnom vremenu, o teoriji velikog praska odnosno o paradoksu zvanom "početak".
Kao što i sami vidite morao sam se dotaknuti više vrsta znanosti jer je tema preopširna da bi se vezao samo za jednu granu znanosti.
Kao ishodišnu točku ove teme započet ću u Vedama jer proučavam Vede godinama ,a i referirao bi se prije svega upravo na Vede.

Naime prema Vedama linearno vrijeme ne postoji.Postoji kružno vrijeme podjeljeno u 4 ciklusa.Ta četiri ciklusa se neprestano ponavljaju oduvijek.Trenutno se nalazimo u zadnjem i najgorem ciklusu čiji će kraj obilježiti novi početak i novi (prvi) ciklus koji će označiti ponovni početak zlatnog doba.Taj ciklus je poznat kao "Satya Yuga" ,a mi se trenutno nalazimo u četvrtom"Kali Yuga".Da skratim priču i pojasnim.Prema Vedama je ovakvih civilizacija u kakvoj mi živimo u prošlosti bilo bez konačno mnogo.Nakon svakog vrhunca slijedi nam nagli pad u "kameno doba".Dakle prošlo kameno doba je bilo samo jedno u nizu bezbroj prošlih.
Cijela filozofija se svodi na to da u kozmosu ništa nema početka ni kraja.Dakle kada bi negdje bilo početka i taj početak bi trebao biti začet nečime prije što nas neprestano vrti nazad u krug.To nas stavlja u bezvremenski prostor.

Tu sad dolazimo do teorije velikog praska kojeg se moram dotaknuti.Prema toj teoriji svemir je nastao velikim praskom međutim nitko ne zna objasniti što je bilo prije velikog praska jer taj veliki prasak je nešto moralo potaknuti što je postojalo prije toga.Tu možemo ići u nedogled nazad jer ne može nešto nastati iz ničega.Inače ta teorija je prepuna rupa i toliko je ne logična i neobjašnjena da nisam planirao ulaziti u tu sferu teorija ali s obzirom da neki vjerojatno vjeruju u tu teoriju pa sam se dotakao i toga.
Postoji i ona kreacionistička teorija koja po meni nema apsolutno nikakvog uporišta niti logike.Prema tom vjerovanju Bog, viša sila, viša inteligencija ili kako god je stvorio sve što postoji pa tako i početak vjerojatno.Tu sad dolazimo do bezbroj pod pitanja od kojih ću neka postaviti ako netko bude branio i to uvjerenje.Nisam vjernik ali eto da uključim i vjernike u raspravu.
U kreacionističku teoriju ne vjerujem isključivo iz razloga što postojanje više sile ili boga nema smisla odnosno to postojanje ne bi imalo svoju svrhu s obzirom da postoji savršen sklad i bez trećeg faktora u igri.Dakle Bog po meni automatski otpada jer nema svoju svrhu odnosno vjerujem u kolektivnu svijest i u dva principa različitosti koji se međusobno održavaju samim time i sklad i ravnotežu.Onaj ko se uključi u raspravu može sa mnom i o postojanju Boga prodiskutirati s obzirom da nas i ta tema veže za naslov.

Znanstvenici nemaju odgovore ne na mnoga nego na većinu pitanja odnosno ako ćemo u suštinu oni nemaju odgovore ni na jedno pitanje u vezi svemira, postojanja, života itd..Sve se svodi na teorije koje se mijenjaju svakih nekoliko godina.Smatram da je to tako isključivo iz razloga što je nemoguće odgovoriti na pitanje koliko je staro nešto što postoji oduvijek ili koliko je veliko nešto što je bez konačno.Svi znamo da je vrijeme relativan pojam ,a u nekim svjetovima vrijeme ni ne postoji niti igra ikakvu ulogu.Riječ je o astralnim svjetovima.Što se samog prostora tiče ono je po meni rezultat gravitacije.Da nema gravitacije ne bi bilo ni prostora pa samim time ni vremena jer vrijeme se mjeri u odnosu na prostor.Sve što se može izmjeriti podložno je relativnome i nije stalno već vrlo promjenjivo.

Čisto sumnjam da je netko ili nešto odlučilo u jednom najmanjem djeliću "vremena" stvoriti nešto da bi postojalo ,a prije toga je čekalo što ?Što je radilo ?Postojanju Boga mi dajemo svrhu jer kada bi Bog i postojao mi bi bili razlog njegovog postojanja inače što bi Bog radio bez nas ?Igrao se sam sa sobom čitavu vječnost?Oduvijek?
Dakle nadam se da shvaćate ozbiljnost teme i njene kompleksnosti.Zanimaju me vaša stajališta pa da čujem možda i ponešto novo jer na forumima sam uvijek kvalitetno širio svoja znanja
Sin Sunca is offline