Pogledaj jedan post
Old 29.08.2017., 15:48   #9
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Kao nefizičar, zanima me odnos kvantnih stanja neke čestice... protona, neutrona, elektrona... sa kvarkovima, gluonima i što god još od čega se te čestice navodno sastoje.

Čuo sam u kontekstu kvantne fizike da su kvantna stanja "TO" i da nema nekih skrivenih varijabli u vezi njih.

Ali ako je neka čestica sastavljena od kvarkova, a oni od gluona, a gluoni od... tko zna čega, meni se onako nestručnjački čini da bi morala biti neka veza kvantnih stanja protona, neutrona itd. sa pod-česticama od kojih se sastoji i njihovom potencijalnom dinamikom, konfiguracijom i bilo kakvim promjenama i utjecajima na tim razinama.

Opet, kao nestručnjak, primjećujem da u onom što sam ikada pročitao o kvantnoj fizici, nikad nisam ništa pročitao o potencijalnim odnosima kvantnih stanja i spomenutih pod-čestica, pa me zanima što fizika kaže o tome?
Kao prvo, malo si pobrkao što se sastoji od čega. Protoni i neutroni se sastoje od kvarkova i gluona, ali kvarkovi, gluoni i elektroni se, koliko zasad znamo, ne sastoje od nekih sitnijih čestica.

Kao drugo, iako ne znam što si točno čitao, vjerujem da si čitao barem neke primjere kako stanja veće čestica ovise o stanjima manjih čestica od kojih se veća sastoji. Npr. vjerojatno si čitao nešto o tome kako stanja atomske jezgre ovise o stanjima protona i neutrona, ili o tome kako stanja atoma ovise o stanjima elektrona (o potonjem si možebitno čitao nešto i u kemiji).

E sad, kako stanja protona ili neutrona ovise o stanjima kvarkova i gluona? Moguće je da o tome zaista nisi čitao, i za to postoji dobar razlog. Razlog je što se ta ovisnost puno slabije razumije i puno je kompliciranija od ovih prije spomenutih, tako da znanstveno-popularne knjige o tome rjeđe govore. Ako želiš nešto više pročitati o tome na laičkom nivou, vidi npr. knjigu
Y. Nambu, Quarks: Frontiers in Elementary Particle Physics
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.

Zadnje uređivanje skeptik : 29.08.2017. at 16:04.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom