Pogledaj jedan post
Old 23.08.2006., 12:57   #70
Upravo se vratih iz Zagrebačke banke gdje sam proveo zanimljivih 2 sata, nakon kojih više nema šanse da išta u vezi deviznog računa radim sa ZABOM. Sjela mi je neka sitna uplata iz inozemstva, zvali su me ujutro da dođem u banku u vezi toga. Pošto na svrhi uplate nije pisao "POKLON", automatski to tretiraju kao honorar i imao sam 2 izbora:

1) otvoriti devizni žiro račun (50 kn otvaranje i isto toliko godišnje održavanje)
ili
2) prebaciti si uplatu na kunski žiro račun

Na devizni tekući sprovode samo uplate na kojima piše "poklon", kako na ovoj to nije pisalo, to je automatski honorar
Kad sam im rekao da to postoji samo u njihovoj banci, dobio sam odgovor da je to zato jer je ZABA najbolja i zato što je najbolja je prva uvela. Kad sam je pitao zašto da ako je najbolja nije uvela IBAN za devizni račun fizičke osobe, kao što je primjerice napravila PBZ i još neke banke, nisam dobio odgovor.

Uglavnom, otvaranje deviznog žiro računa je idiotizam sam po sebi jer i tako se može prenijeti novac odmah na kunski žiro račun i ne plaća se nikakvo otvaranje i održavanje deviznog žiro.
A porez na ovo nažalost izgleda da neću moći izbjeći, što je s doprinosima? Jer, ako se ovo sad tretira kao "obični" honorar a ne autorski, onda bi se trebalo platiti i doprinose?

Ukratko, ZABA
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom