Pogledaj jedan post
Old 21.07.2003., 01:28   #29
Hvala, delija, na stimulativnom odgovoru samo bih jos dodala par komentara.

Priznajem, na pitanja kojima si me izresetao nemam odgovor. Iskreno, ne znam ni kad bih stigla doznati. Moj je razvojni put jos dug i ja se veselim svakoj stanici. A ono sto me najvise veseli jest sto su mi mogucnosti neogranicene. To je, po mom misljenju, ljepota zivljenja. Jednog dana cu ti znati odgovoriti na sva pitanja. No to ne znaci da cu vjerovati u isto sto i ti.

Pitanje postojanja boga nije relevantno. Vazno je vjerujemo li ili ne, to je ono sto nas cini onakvima kakvi jesmo. Cinjenica je da ljudi vjeruju u ono sto zele vjerovati. Sto ne govori o onome u sto vjeruju, nego o njima samima. Osjecas li se sigurnije vjerujuci da postoji regulativna sila u tvom zivotu, to govori o tvom odnosu prema sebi i zivotu. Ja to ne mogu prihvatiti, sto govori o mom odnosu prema zivotu.

Jedino znanje koje daje moc je ono koje se odnosi na prakticni zivot, koje navodi na djelovanje.

Ne moras se ispricavati zbog ostrine, postoji ta odredjena retorika, pomalo fasistoidna, svojstvena za "totalne" vjernike, jednako kao i "totalne" ateiste (btw, ne razumijem sto mislis pod "totalni ateist", zar postoje djelomicni ateisti?), kada su raspolozeni za misionarenje.
__________________
When everyone thinks the same, not everyone is thinking.
zubatac is offline