Tema: Mentalizam
Pogledaj jedan post
Old 20.03.2013., 01:31   #20
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Buduci ti je Sac ovo "oprostio" da se malo i ja igram

malo pojednostavljeno receno hipnoza nastaje prvenstveno na zapadu skeptickim proucavanjem nadriljecnistva, prvenstveno Mesmera koji je isto imao neke svoje ufure ne bas previse vezane za istok. Najvise veze sa istokom je sto je jedan od ranih "velicina" hipnoze radio kao vojni kirurg u Indiji za kolonialnih vlasti i koristio ju za anestezju. Ali nisam primjetio neki osobiti utjecaj iceg lokalnog na njega, sto je radio donio je sa sobom iz Evrope.
naravno osnovni psiholoski sistem na kojem se bazira hipnoza je univerzalan i sve prisutan pa tako i na istoku.

NLP je u najvecoj mjeri nastao promatranjem Ericksona u tom djelu kao i nekih drugh zapadnih psihoterapeuta. Eventualno je vrlo indirektno bilo utjecaja posto su oni bili u kakvom-takvom kontaktu sa sirim kulturnim i psiholoskim tokovima od kojih su neki koketirali, ali ne bih rekao da je izvedeno direktno iz njih. Doduse mozda se i varam, nije da sam nes istrazivao specificno povijest hipnoze, no valjda bi naletio na takav podatak.



Po cemu je to mentalizam? Doktori i na zapadu uce prepoznavati vizualne simptome bolesti. Ako ga tako siroko definiras svaka je judska interakcija mentalizam posto svaka podrazumjeva pokusaj razumjevanja okoline i utjecaja na nju. Cini mi se da bi morali malo suziti na neke svjesne manipulacije da bi to imalo smisla kao nekakva izdvojena pojava
Šta kažeš nisi proučavao povijest hipnoze, ali pretpostavljaš da kada bi je proučavao da bi naletio na informaciju da je to tako kao što tvrdiš ?
To jest da je nastala "Promatranjem nadriliječništva" od strane Mesmera?
E pa ne znam koja Wikipedia je to napisala ali koja god da je nema veze sa pravim autentičnim pra-izvorima jer se Hipnoza i njene verzije na svijetu nalaze tisućama godina a ne zadnjih sto ili dvjesto.
Jako je zanimljivo zapaziti što sve Zapadna medicina i farmaceutski lobi sve svrstava pod svoje "izume", a Zapadnjake kao prve u ovome ili onome.
Zapadna medicina najljepši je primjer "nadriliječništva" koje ja poznam jer je upravo to medicina i znanost koja se danas bavi prvenstveno tretiranjem posljedica a ne liječenjem uzroka, koja se u svojoj osnovi, jedino u kirurgiji i stomatologiji bavi nečim konkretnim, ali dok i kod kirurških zahvata postoje mnoge bolje alternative od "reži me" ili "zrači me".
Ako nešto kao tradicija postoji nekoliko hiljada godina i bavi se proučavanjem finih unutarnjih mjena i energetskih cirkulacija po meridijanima te shvaćanjem cijelokupnog bića a pristupa sofisticiranim holističkim pristupima liječenja uzroka nekog problema tj disharmonije, a onda odjednom dođe neka mlada, frustrirana teenajdžerska tradicija stara parsto godina koja kaže da je ona jedina ispravna i niti ne želi znati sa čim su se bavile tisuće generacija proučavanja bića prije nje , što je onda čemu "alternativa" ?
Što se tiče Hipnoze i mentalizma takodjer je potpuno isti slučaj.
I teozofi i antropozofi znali su više o podsvijesti tj. o kolektivnom subsvijesnom (morfičkom) polju nego što ijedan psihijatar danas zna (ili kao zna onda to ne smije priznati)
Ja se nemam namjeru natezati sa tobom i objašnjavati ili prepričavati nekome ispočetka preko foruma što sam čtao i vježbao godinama, ako te zanima drage volje ću ti poslati naslove, gdje sam našao manuscripte drevnih tradicija i na kojim mjestima sam pričao sa pravim autentičnim majstorima koji su nasljednici škola;
ali voditi WIkipedia ratove nemam namjeru.
kada se uvjeriš da jedna "mladja" (par hiljda godina) shivashankara-charya tradicija ima u sebi mnogo više smjernica u staru nego svi zapadni psihoanalitički priručnici zajedno onda shvatiš što je odakle došlo.
Ni Gurdijeff ni teozofi niti druge mistične tradicije (kojima je ono što mi nazivamo 'mentalizam' samo mali dio Znanja kojeg prenose) nisu sigurno nasljedili znanja sa Zapada pa ih prenjeli na Istok, već upravo obrnuto tj, upravo su te škole ostavljale dojam i kulturološki utjecaj na ljude koji su se na taj način i počeli zanimati za ovakve stvari.
Leonard Orr is offline  
Odgovori s citatom