Pogledaj jedan post
Old 25.04.2006., 14:13   #16
Quote:
martin23 kaže:
Knjigu pišem oko godinu dana sa manjim prekidima, upravo sam završio ekonomski faks i htio bih izdati knjigu iskljičivo zbog slave. Knjiga je stručna i vezana je za PR (odnosi s javnošću). Područje je to na kojem bih htio izgraditi karijeru. Knjiga sadrži PR ideje za poduzeća i bila bi jedinstvena u Hrvatskoj. U uspjeh knjige uopće ne sumnjam, a kako su uvjeti koje izdavači nude loši, najvjerovatnije ću knjigu izdati sam. Ako neko ima iskustva sa izdavanjem knjiga, bio bih mu jako zahvalan da ih napiše.
Kao prvo želim ti sreću s knjigom. Međutim, nagledao sam se takvih knjiga da se više i ne osvrćem na takve izjave. Gotovo svaki pisac misli da će upravo svojim djelom promjeniti stvari i polaže velike nade u svoje djelo.

Što se tiče izdavanja, ovako ti stvari stoje. Možeš izdati knjigu u vlastitoj nakladi kako ti je već netko ranije napisao ili ti je izdaje izdavač. Pripremi se na puno odbijanja. Mislim da ti kraći put da nađeš sponzore koji su spremni uložiti u tvoju knjigu. Dalje se stvari odvijaju relativno jednostavno. Svaka pristojna tisakara ima cjenik gotovih proizvoda, tako da primjerice za knjigu određenog broja strana, kolora, definiranog uveza i pripreme vrlo brzo dobiješ cijenu. Ako knjiga nije prelomljena cijena se višestruko povećava jer se ukalkulira i priprema koja vrijedi otprilike 150 kn za sat. Tu je zatim idejno rješenje korica, itd.

Moj ti je savjet da prema nekom gotovom predlošku napraviš pripremu knjižnog bloka i korica, te se nakon što znaš broj strana obratiš izdavačima za tisak. Saznat ćeš cijenu, a zatim je lakše i naći sponzore. Kad imaš lovu, daljna je procedura jednostavna. Gotov prijelom šalješ u Sveučilišnu knjižnicu da bi ishodio CIP i možeš u tisak.

Sada su cijene tiska knjige tako malene da svaka šuša izdaje knjigu. Od dvadeset naslova koje vidim, jedan je relativno probavljiv. Zato, ustraj i ožeži dalje. Sretno.
krix is offline  
Odgovori s citatom