Pogledaj jedan post
Old 04.08.2017., 20:56   #37
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post

Ali i dalje trebamo vidjeti što "prosvjetljenje" zapravo znači. Je li to neka vrsta doslovne transcedencije ljudskog ili se tu radi o transcedenciji određenih ljudskih navika u okviru ljudskog.
O tome su pisane knjige a i na ovom podforumu ima brdo tema.


Quote:
Iz teističke perspektive se nesumnjivo radi o nadilaženju ljudskog.
Nije ti lako izraziti, ali termin je sklizak.
''Nadilaženje ljudskog '' je vrlo široko i neprecizno.

Quote:
Ja kao ateist gledam na to kao oplemenjivanje ljudske prirode uz pomoć ljudskih potencijala.
E za ovo sam siguran pa bih komentirao.
Prosvjetljenje koje se spominje u duhovnosti i misticizmu nije prosvjetljenje koje se koristi u običnom govoru, i obrazovanju .
Ono što ti držiš za prosvjetljenje je posljedica učenja, napredovanja, čitanja, ''širenje vidika'' i nalazi se na razumskoj i personalnoj razini.
Prosvjetljeni pojedinci na taj ''tvoj '' način su npr Einstein, svi nobelovci, i općenito obrazovani ljudi svi rasa i profila.
Filozofski i politički termin prosvjetljenje različit je od
termina u duhovnosti kao što su prosvjetljenje(moksha, buđenje, samadhi, sahaja samadhi, nirvikalpa samadhi itd itd)

E pa ''duhovno prosvjetljenje je '' prije svega transpersonalno .
Ja se iz opreza i ove vrućine ne bih upuštao u definicije i teoretiziranje što je to prosvjetljenje i po čemu se Buddha razlikuje od Einsteina.

Ali ''tvoje'' prosvjetjenje je ''različito od ''onog prosvjetljenja koje je postigao Buddha ili Ramana Maharsi ili Nisargadattta Maharaj ili još živuća kršćanska mističarka i majka 4 djece Bernadette Roberts
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 04.08.2017. at 21:29.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom