Pogledaj jedan post
Old 17.11.2017., 12:10   #8
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa dobro kaj radite na hr jeziku. istina ne radim ja u gimnazji, ali dolaze mi djeca koja ne znaju složiti normalnu rečenicu na usmenom pa do toga da imam dijete koje je nepismeno (sve piše malim slovima te mora individualizirano za HR jezik). kako je moguće da ta djeca završe nakon 8 godina HR jezika OŠ a ne znaju ni čitati (doslovno molio da se pročita 5 rečenica u udžbeniku, maltene se slovkalo), a kamoli nešto više da tražim. HR jezik ako je tako svugdje žali bože takav predmet.

kaj vi tam radite?!
Gledam rad sa svojim djetetom u nižim razredima pa ti mogu dati osvrt na tu situaciju. Dakle potpuna nestručnost, pogrešaka kao u priči, jako loša metoda poučavanja prvih pravila pravopisa i gramatike, zastarjeli pristup i djeca koju se ne potiče na čitanje na primjeren način.

Onda dođu u više razrede u kojima ti može predavati i komparatist, i pojačani, i kroatolog, i loš kroatist, selekcija kadra je katastrofalna, fakultet sam po sebi očajno zaostaje u metodici na samoj kroatistici, naši profesori standardnog su sve više šarlatani koji guraju partikularne interese i bave se primarno pravopisom, a gramatike se baš ne hvataju, nego tupe gluposti po modelima koji više nisu ni za srednji vijek i tako dalje.

Onda dođu u srednju u kojoj najviše obrađuju nepotrebne književne uzore, i to ne jezik u njima na razini na kojoj bi trebali, nego se bave likovima i kojekakvim idiotarijama fakultetskog tipa, gura im se hrpetina potpuno nepotrebnog i loše usustavljenoga gradiva (povijesni pristup je stvar prošlosti, kao i periodizacijsko poučavanje po vremenskoj crti), a jezik se svodi na tu i tamo nekog profesora koji ima pojma i zna poučavati jezik bez priručnika iz 15. stoljeća.

I tak.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom