Pogledaj jedan post
Old 21.03.2005., 23:21   #15
Re: Re: Neki linkovi iz područja psihologije

Quote:
ondine kaže:
Dear Mad, sve mi se čini da bi ti mogao imati ovo što ću te sad zamoliti. Naime, molila bih te da mi pošalješ ako možebit imaš neke sitove s testovima inteligencije i (dakako rezultatitima - odnosno izračunima IQ). Naročito me zanimaju oni tipovi testova inteligencije koje psiholozi koriste prilikom zapošljavanja novih ljudi. S druge strane izražavam dvojbu da se na taj način može steći zaključak o inteligenciji kandidata ali opet... to je kao neki orijentir. Zanima me ujedno što ti, ali i ostali mislite o testovima inteligencije - koliko su oni uspješni u mjerenju inteligencije odnosno koliko vjerodostojni i koji je po vašem načinu najbolji način za "mjerenje" inteligencije?
Hvala
Tek sam sad uočio tvoj post ... sorry.
Sto se tice siteova sa pravim testovima inteligencije, od toga nazalost nista. Službene testove može koristiti samo psiholog i to mislim da ih niti ne može naručiti kao pojedinac, već samo na ime tvrtke/organizacije u kojoj radi.
Ima web stranica na kojima se mogu naci neki testovi (nekoc je na mensinim stranicama bila verzija Ravenovih progresivnih matrica*), no to koliko znam nisu službene verzije.
Kad kazem službene, mislim na testove koji podliježu autorskim pravima, testove koji su validirani i baždareni na relevantnim populacijama itd.

Jedan zgodan site o inteligenciji imas na
http://www.indiana.edu/%7Eintell/map.shtml

A ako je ikome relevantno sto ja mislim,
mogu samo reci da ne znam sto je inteligencija (ima dosta defiinicija), ali mislim da su testovi inteligencije OK, ako su povezani sa kriterijem (tj. ako dobro predvidjaju ponasanje i radni ucinak).
(tu je sad problem utvrdjivanja kriterija, ali to je za neku drugu temu).

* To je jedan od češće korištenih testova - mjeri opću inteligenciju
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom