Pogledaj jedan post
Old 03.08.2003., 22:04   #4
Cool U nekolikim priručnicima

Quote:
Dulcinea kaže:
nisam provjeravala sve naše povijesti književnosti, a strane još manje. otkdu ti te informacije? ne čini mi se da je tako. (studiram kroatistiku)

ok, misliš da su budak i drakulićka spominjani radi njihovih životnih okolnosti, a ne radi književnog rada. treba se pitati tko je pisao povijest književnosti i koja mu je metoda, što ulazi u kanon, bla bla.

npr. ja mogu misliti da mi se slavenka drakulić sviđa jer super piše, a čitam je zato što je ona dobro rangirana u kanonu (u smislu da sam uopće čula za nju i živim u vremenu kojemu odgovara njena estetika, koja je plod tog vremena ili sl.

s druge strane, budaka možda nikako ne mogu požvakat jer mi se ne viđa taj stil ili jer je bio ustaša.

uglavnom, ako se oni ne spominju, nije to samo jer nemaju zanimljivu biografiju, nego je razloga mnogo više.
Imel sam u vidu najnoviji leksikon stranih spisatelja na danskom jeziku.
Točno je da se i tako može pogledati stvar kako si ti uradila. U tom je bila i svrha topika, da se netko javi i s drugačijim argumentima.
Doista je teško odvojiti negdje biografiju od djela; no meni se je činilo na prvi pogled da su Drakulićkin slučaj (ubrajanje) i Tribusonov slučaj (neubrajanje) tipični i "jasni"?!
Eto tvoje razmišljanje pokazuje da nisu.
Vječito je pitanje, kao kod Hermingwaya, što je važnije, biografija ili djelo, ali eto nema se s kime promišljati na tu temu.
U svakom slučaju, hvala što si revitalizirala topic.
B-T-W isto se odnaša i na inozemne spisatelje, koji su se angažirali u JUGO-krizi (kako da je nazovem, sada sam se dosjetil samo ove glupave sintagme) - Handke u istom leksikonu minimiziran, jer je branil Srbe, Enzcsesberger maksimiziran, Kohen i Dylan imaju više mjesta od Stefana Georgea (!!) - no dobro to nema veze sa biografijom, pogotovo ne političkom. A možda ima sa "plavom travom zaborava"?
Možemo nastaviti razgovor, ako želiš. Dakle imel sam u vidu taj jedan danski leksikon, kapitalno djelo povijesti svjetske književnosti na tom jeziku, 200 Eura košta, bošnjaci predstavljeni samo sa Mešom Selimovičem, Slovenci sa Ivanom Cankarom, kod Srba nema Pavića, Selenića, a Ćosić je maksimiziran, od Makedonaca samo Kočo Racin itd.
Od Hrvata je Drakulićka najrecentnija.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom