Pogledaj jedan post
Old 29.11.2013., 23:08   #11622
Quote:
domsar kaže: Pogledaj post
Moj cijevni termostat se nije par puta upalija i mora sam ga ručno vrtiti da upali pumpu. I to tek nakon par minuta kad je temp. presla 90 stupnjeva. Pričajući sa poznanikom električarom on mi kaze da ti cjevni termostati nisu pouzdani i da je on već par u selu maknuo i spojio pumpu direktno na utičnicu. Pita sam majstora da li je to štetno za nešto drugo , a on kaže da nije. Sad sam u nedoumici. Većinom termostat dobro radi ali više nemam povjerenja u njega i teško mi je otići i ostaviti vatru a da nisam u kući. kakva su vaša iskustva
e vidiš ja sam imao suprotno iskustvo, baš s ovim majstorom kojeg spominjem u zadnjim postovima.

ja sam njemu pri dolasku pripremio pumpu za spajanje u centralno tj stavio sam kabel za utičnicu i na njega instalirao prekidač da se pumpa ručno pali i gasi kao što imam na drugoj peći uljarici, no on mi je rekao da bi bilo bolje tj da je ispravno da cijevni termostat pali pumpu jer kao nije dobro da pumpa vrti hladnu vodu jer nešto prije ode doduše ne znam što pumpa ili kotao...

uglavnom, ta pumpa na drugoj peći što se pali na prekidač meni radi bez problema već nekih 10ak godina, kao i kotao, a evo ova druga pumpa mi je upravo riknula (no dobro ako ćemo pošteno to je IMPova pumpa stara 30ak godina ali nije radila uopće skoro), nema ni mjesec dana od početka rada. popucalo plastično lopatično radno kolo što vrti vodu inače pumpa radi.

s druge strane, cijevni termostat pali ujutro pumpu po nekoliko puta, pa je ugasi, pa upali pa ugasi, kako svježa hladna voda uđe u kotao i ohladi cijev i ugasi termostat.

ista je stvar navečer kad se pumpa gasi i pali po nekoliko puta. ugasi se prvi put pa žera još malo zagrije vodu u kotlu i cijevi, termostat upali pumpu, ova povuče hladnu vodu iz cijevi u kotao, pa cijevni ugasi pumpu, pa žera opet zagrije.....za poludit.

uglavnom i ukratko nemoj instalirat cijevni termostat, dodatni trošak a zašto? za manje pouzdan i gluplji rad cijelog sustava.
NMT is offline