Pogledaj jedan post
Old 02.08.2005., 00:26   #4
Quote:
Mislim da neću vaditi sva četiri istovremeno
Ak imaš problema s umnjacima i ak ćeš se već anestezirati razmisli tj. posavjetuj se s maksilofacijalcem o mogućnosti da se povade sva četiri. Bez veze se ić anestezirati za svaki umnjak iznova.
Quote:
Morat ćeš mi malo pojasniti ovo. Endotrahealnu intubacija i nazotrahealno su pojmovi koje ne razumijem. Dobivat ću neke cijevi kroz nos do grla?
U velikoj većini slučajeva opća anestezija se radi uz postavljanje endotrahealnog tubusa u dušnik. Tubus može ići preko usta ( orotrahealna intubacija ) ili preko nosa ( nazotrahealna intubacija ). Kako se radi o zahvatu u ustima izbor je definitivno nazotrahealna intubacija jer tako tubus ne smeta operateru koji "ore" po ustima a niti anesteziologu koji tubus i dišni put ima potpuno pod kontrolom.
Tubus je fleksibilna ajmo reći PVC cijev, u stvari evo slično ovome....



No sve se to postavlja kad se čovjek uspava odnosno uklanja čim je disanje zadovoljavajuće nakon operacije.
Quote:
Ja sam mislio da je opća anestezija samo da daju plin koji te ubaci u duboki san i traje određeno vrijeme, a ne neke cijevi .
Za uspavljivanje ( uvod u anesteziju ) ima i "plina" al se češće koriste intravenske ljekarije. Bez obzira na izbor osnovno je u tehnikama opće anestezije imati kvalitetno osiguran dišni put a 100%-tna sigurnost se postiže samo endotrahealnom intubacijom. Može u nekim situacijama i bez tubusa dakako al za to moraju biti četvore oči otvorene i vrlo oprezan da se čovjek ne zaguši vlastitim jezikom ili sadržajem želudca ili sukrvicom ukoliko se radi o operaciji koju ti navodiš a posebno da jednostavno ne prestane disati pod utjecajem anestetika.
"Cijev" dakle itekako glavu čuva, a i "plin" + kisik dobivaš preko nje.
Quote:
Koji se plin uopće rabi za opću anesteziju
Prije Halotan, sada Forane i Sevorane te stari dobri dušični oksidul ( N2O ).
Quote:
A što se tiče boli, smije se uzimati voltaren ili nešto slično nakon operacije da umanji bolove?
Analgeziju nećeš moći uzimati na svoju ruku u bolnici. A i voltaren je "pljuga" u ranom postoperacijskom razdoblju. Najčešće se rabi Analgin, Tramal ili recimo od narkoanalgetika Dolantin ponegdje još i Fortral.
Ali nije problem analgetik nego "pain menađment" kod nas, gdje je sve shematizirano i uopće analgezija kod nas nije individualno prilagođena.
Štoviše, izuzimajući JIL-ove velika većina odjela i izbjegava rabiti narkoanalgetike bezveze strahujući da će pretjerati s lijekom i bolesniku kompromitirati disanje.
O nekakvoj kontinuiranoj analgeziji ili PCA pumpama na ogromnoj večini naših odjela možemo samo sanjati.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline