Pogledaj jedan post
Old 27.09.2017., 00:35   #262
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

Naravno da ne mora. No za to je potrebno itekako smanjiti tenzije i predrasude, s obje strane.
Može se i treba nastojati... vjerujem da je nekada zaista teško, kada postoje i osobne traume.
Što se predrasuda tiče, nekad se pitam, koliko ih i sam imam... možda to većinom i ne saznamo, dok nas se ne dotaknu, ne postanemo i sami njihovom žrtvom.

Quote:
Pod tim mnogo više mislim na ljude s kojima imam neki direktan kontakt - mada i ovi forumi mogu poslužiti kao ogledalo.

Slična iskustva imaju i konvertiti s kojima imam kontakte. Gotovo svi su imali neugodna iskustva samo radi toga što su primili islam. Ironično i sramotno (obzirom da se općenito gledano doživljavamo kao kulturan narod), ali najgore prođu žene koje su primile islam. Gotovo redovito imaju probleme s obitelji, a u nekim slučajevima je bilo fizičkih prijetnji ili obračuna. I to od strane vrlih muških, koji su eto toliko "napredni" da ne znaju kako se drukčije suočiti s tom činjenicom. Nekih se obitelj odrekla ili ne žele imati kontakte. Ako netko misli da se to događa negdje drugdje, ne. Događa se baš ovdje u Hrvatskoj. U svakom slučaju bih rekao da vlada prilično neznanje i predrasude. Jedna od najtragikomičnijih stvari je predbacivanje za to što su turci pred 500 god (navodno ili stvarno) radili na ovim prostorima. Jednostavno rečeno, vladaju klišeji i polumitološki simplificirani obrasci koji ljudima ne daju da se idejno maknu s mrtve točke.
Predrasude koje dovode do društvenog izopćavanja "otpadnika" su najgore... da li su konvertiti s kojima imaš kontakt imali predodžbu o tome što ih, najvjerojatnije, čeka ?
Da li ih nakon nekog vremena obitelj i sredina ipak, barem djelomično, prihvate ?
Ne znam što reći... promjena religije i denominacije nije uobičajena kod nas, više na Zapadu, a prije svega u Americi.

No, jedna stvar je čuđenje u prvi mah, a nešto drugo odbacivanje i prekidanje društvenih veza sa "otpadnikom".

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Da. Smanjenje tenzija na političkoj sceni bi u svakom slučaju pomoglo, ali izgleda da taj film nećemo tako skoro gledati.
Bojim se, ne...
cestar is offline  
Odgovori s citatom