Pogledaj jedan post
Old 09.07.2009., 17:22   #14
Vodu možete koristiti bilo koju ako je pitka,tj zdravstveno ispravna.
Frendovi koriste Zagrebačku Bandićevu vodu (samo je predhodno prokuhaju da ishlapi klor), ja imam sreću pa mogu birati između gradske vode i vode iz vlastitog bunara.
I s vodom se može poigravati.Neki profiltriraju kroz britu,neki miješaju kišnicu s vodom koju imaju 50%+50%
Voda je bitna ali ne toliko koliko naglašavaju u reklamama!

Sirovine kupujemo posvuda.
Slad Tekući (Back ekstrakt,15 kg,312kn) kupujemo u Ireks aromi
Imaju i slad u zrnu,pakiran u vreće od 50 kg(ovisno o tipu cijena se kreće od 7-12 kn za kg).
Dobro je za početak pronaći dva tri kompića pa podjeliti troškove jer vam sigurno u početku neće trebati toliko sirovina.

Hmelj uzgajam sam,prva godina,tek čekam prvi urod.
Neki divlji,nije sorta, baš me zanima kako će ispasti.
Do tad koristim hmelj kupljen preko E-Bay trgovine.
(napišite u tražilicu "Hops")
S dostavom hmelj sam platio cca 70 kn za100g(Northen Brerwer,Goldings,Saaz)
(Svatko 'ko "ima" portira u zagrebačkoj-karlovačkoj-osječkoj pivovari moj je prijatelj.)

Kvasac je slična priča.
Postoji puno trgovina s opremom za pivare...u Njemačkoj,Engleskoj...
Jel' mi vjerujete da sam prvi suhi kvasac uspio kupiti preko E-Bay-a čak u Australiji! (Ale kvasac, Coppers)
Ovisno o izlicitiranoj cijeni i troškovima poštarine kvasac me košta od 15-30 Kn po vrećici od 7 g.
Dobra stvar je što se nakon prvog fermentora talog može spremiti u čiste staklenke i koristiti više puta.
Uspio sam koristiti isti kvasac u 4 fermentacije a onda se usmrdio.Ponovnim korištenjem se inficira divljim kvascima i bakterijama iz zraka,te ostaje bez svojih odlika.
Ponovno korištenje kvasca preporučam samo ako znate što radite.
Pivski kvasac iz DM-a je mrtav-neaktivan.
Javite ako imate mogućnosti doći do jeftinijih sirovina.
Npr.sad će žetva,ako netko ima nekoga na selu da uzgaja dvoredni pivski ječam zainteresiran sam za 100 kg jer želim pokušati sam proizvesti slad.
Imam nešto kvasca i hmelja viška pa se možemo dogovoriti za zamjenu.
Ili, ako kupujete slad u Ireks aromi možemo se trampiti ionako moram uskoro u nabavku.
Tako sam došao do lager kvasca.Imao sam Ale a kolega je nabavio Lager.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom