Pogledaj jedan post
Old 30.10.2007., 22:16   #81
Quote:
six kaže: Pogledaj post
Sve je u odgoju.
Ako dijete odgajaš da bude umjereno i zadovoljno elementarnim vrijednostima, onda se u to ne uklapa podlijegati pritiscima okoline i organizirati svake godine masovne tulume u igraonicama. Jer, budući da poznaješ svoje dijete, znaš da će joj biti lijepo i s nekoliko prijateljica - s kojima može ostvariti kvalitetnu komunikaciju i kod kuće (gledati poneku fotku, video, pričati o dečkima, koječemu; prepričavati fore i sl). Dakle zapravo joj pomogneš da nijansira svoju zabavu.
Mislim da si krajnje pojednostavila moje riječi tvrdeći da mi je odbijanje igraoničkog rođendana poligon za oblikovanje skromnosti. Uostalom, i ne radi se o skromnosti kao samosvrhovitu cilju. Naposljetku, uopće je ne odgajamo da bude skromna u zahtijevima oblikovanja svoje vlastite ličnosti. Riječ je o nijansiranju.
A što se tiče alternative skijanje/skupi rođendan - nije također riječ o tomu imamo li ili nemamo dovoljno love, nego je riječ o granicama u kojima se treba i mora protegnuti. Ima li smisla baš sve, sve, sve nuditi što se može?
Djeca se sama zadovoljavaju razmjerno malenim, a mi smo ti koji im nudimo suvišan izbor. Kakve su perspektive toga dalje u životu, generacija kojima se mnogošta može priuštiti, vidjet ćemo. U svojoj okolini okružen sam nekima koji su u životu imali sve, a to im nije donijelo samo po sebi veliku sreću.

I da se još vratimo početku raspravljanja: priču o igraonici uzeli smo kao primjer odnosa prema odgoju djece, kao izraz vlastitih dilema. Nitko, zaboga, ne misli da se upravo tu krije najveći problem, niti da se nešto "cilja". Ali, u njemu se odslikavaju neki odgojni problemi. Razmišljanje o tomu, i ne povođenje za lavinom, mislim da bi morao biti zadatak odgovornog odgoja. Što, dakako, ne znači da se pritom ne može i pogriješiti. Odgoj se ne svodi na "ugađanje djetetu" u njihovim materijalnim potrebama. Dijete koje dobije dovoljno ljubavi, nježnosti, brige, posvećivanja, pogleda, riječi... po defaultu je zadovoljno i manjim. A onda mu to treba i omogućiti, a ne mu nametati grandioznost, iz godine u godinu. Tak.

Zadnje uređivanje Modesti : 31.10.2007. at 15:07.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom