Pogledaj jedan post
Old 27.08.2017., 18:27   #3
Razumijem te jer je i meni kao sto je to i mnogima bio i jest problem, i u nekoj mjeri ce uvijek i biti "problem".
Postoje faze ili produljeni trenuci kada se ti nista "ne da" a imas entuzijazma i inicijalne volje i vizije koje samo jutrom izmagle i prozuje, kratko potraju, kao i sve ostalo...manje/vise. Ima to svoje dublje razloge ali da ne duljimo na "filozofijama" jer se radi o konkretnom i pragmaticnom problemu-"trgni se zbog tog necega", koji utjece na skoro sve aspekte naseg svakodnevnog zivota, i kvalitetu "osobnog" zadovoljstva drugih a ne samo svojeg.

Gledao sam sebe, gledao sam druge i jos gledam sebe i druge da bih skuzio da nema druge osim za druge koji sam ja kao i ti, oni, mi.. Ovo je spontano nastalo na temelju ovog sto cu dalje napisati.

Motivacija je cudan mit. Taj koncept motivacija se proucava od pamtivjeka i iskoristava u razne svrhe od raznih "klika, rezima, institucija..." i prije nego sto se znalo sto to znaci pojam pamtivijek.

Osobno zapazanje kao i iz realno mnogo slucajeva primjetio sam da ce se covjek prije pomaknuti zbog drugih ili neceg drugog viseg od sebe nego samo poradi samog sebe. (makar se misli/vjeruje da je svaka osoba u esenciji sebicna. Ali zbog cega?) ima tu "razina".

Kao da je "tajna" da trebamo svatko u sebi naci nesto sto je vise od nas samih.

Za sebe lako izmislimo mnogobrojne razloge i izlike da nesto sto trebamo uciniti ne ucinimo ali kad je tu u pitanju netko drugi ili nesto drugo vece od nas tada je to malo teze jer su tu prisutni mnogobnojni snazniji psiholoski, fizioloski, teoloski, duhovni i ini mehanizmi.

Bit je u tome da se shvati ili se dobije uvid da "ja/ti ne radimo na sebi poradi samo zbog sebe nego i zbog drugog.
Da se ja ne brinem o svom zdravlju cisto tako zbog sebe samog, nego da Ja budem zdrav zbog toga da cu drugome zbog svog zdravlja, sposobnosti, kapaciteta bolje moci pomoci drugome, biti dulje prisutan, funkcionalan, za druge, meni dragim ljudima bolje pomoci a ne samo sebi.
Isto se odnosi i na obrazovanje: Ja ne ucim da budem pametan zbog sebe nego da drugome pomognem, a uz to sekundarno cu biti i sebi i za sebe biti "pametniji" i snalazljivi u zivotu. Nema veze koje podrucje zivota zelimo oplemeniti, bit je da to zelimo oplemeniti prvenstveno zbog nekog drugog ili neceg. "Meta motivacija"

Nadji nesto sto prekoracuje to sto zelis za sebe da to bude i za druge jer tako ce i drugi a ne samo ti imati koristi od toga. Na taj nacin motivacija se duplicira a izgovori tada nemaju takvu snagu pokrica za samoizgovore da ne cinis to sto si sebi zacrtao.

Cini svoje, "zeljene" stvari primarno zbog drugih, a sekundarna tvoja "korist" je svejedno zajamcena primarnom motivacijom/ustrajnoscu/djelima. To ne znaci da smo glupi, biti otiraci i da sve trebamo raditi samo radi dugih ako smo u nekoj mjeri svjesni toga sto se zeli reci.

To je u biti preruseni psiholoski trik "komplicirane JA ljudske prirode" ali s kojim "J"a i Moji, tvoji, tvori u MI i imamo Win/Win.

Da bi dobili taj "kuraž" na duge staze potrebno nam je naci nesto vise o sebe. Ili na tren ponekad zaboraviti na sebe.

P.S. Ima nesto u tvojoj izreci.
Happyning is offline  
Odgovori s citatom