Pogledaj jedan post
Old 14.01.2018., 20:15   #2736
Quote:
Night Creature kaže: Pogledaj post
@weird_girl:

Dosta su ti već napisali, budem ja dala svoje još, vjerojatno ću ponešto ponoviti, no neke stvari su mi upale u oko kao zgodno za dodati, a neke mislim da drugi nisu pokrili, pa eto ti sve

90 dana
Kao EU građanin imaš pravo biti neograničeno u Njemačkoj, radila ili ne.
Do 90 dana boravka nisi dužna prijaviti adresu.
Ako znaš da ćeš biti dulje ili prođe 90 dana, onda moraš prijaviti adresu. (oko ovoga se svi slažu, piše na europa.eu jasno)


E da, za burzu, negdje sam čula da ima shema ako si radio u hr do odlaska i to dovoljno dugo, da možeš na njemačku burzu i čak da imaš neke naknade. Inače nemaš naknadi dok mislim jedno 2 godine ne radiš u njemačkoj. Ali ono, nemam blage gdje i što, ako imaš živaca, postoji par fb grupa vezano uz hrvate u njemačkoj, pa možeš tamo potražiti/pitati ako ti to bude aktualno.

Ne znam koja su ti prava na dodatna obrazovanja i to, no mislim da ti ništa ne bi ni dali bez dobrog jezika.

Zdravstveno (oko ovoga ima puno flejma) tvrdnja koju sam ja našla za njemačku je da moraš imati osiguranje od trenutka prijave adrese.
E sad, ono što možda može proći (neki tvrde da im je, neki da nije) je ehic.
No s druge strane, za ehic jasno piše da se može koristiti dok si gost negdje. Trenutak kad prijaviš adresu IMO nisi gost.

Za studente možda stvarno je dosta ehic.
Za nezaposlene stvarno nisam ziher što je uistinu propis, jer na europa.eu ne piše dovoljno precizno (piše da moraš imati osiguranje nakon prijave, ne piše koje osiguranje zadovoljava tu formu)
Za bilo koji oblik poslova, freelance ili u firmi, moraš imati njemačko ako si prijavljen u njemačkoj.
E sad, po mojoj logici bi nakon prijave adrese trebao imati njemačko i bok.
No u prethodnih godinu dana samo slušam razne navode da 'ne treba', no nitko ne zna dati link na propis koji to kaže
Jedino što postoji je 'treba biti osiguran'.

Hoću reći, mislim da te 'nitko ne pita', dok ti ne treba.
Ako misliš da bi ti moglo trebati, ne zafrkavaj se i odmah se prijavi.

Ehic je koliko sam shvatila za hitnije stvari tipa upalo ti je nešto u oko, porezala si se gadnije i trebaš šivanje i to. Ako imaš nešto kronično ili znaš da trebaš redovni pregled, službeno te mogu odbiti ako dođeš s ehicom. Tipa ne znam, trebaš ginekološki pregled i uzv.

Jasno, svašta možeš doći i platiti kešom. No ehic u svojoj osnovi jest vrsta putnog osiguranja...

Za hr - imaš godinu dana za odjavu i ona stiže kazna cca 1000 kn. (navodno)
Ja sam svoje odjavila jedno pola godine kasnije (u hr sam bila nezaposlena, u njem također)
Zbunila sam ih svojim dolaskom, na kraju je bilo dovoljno iskaznica njemačkog i 'gle, ja sam otišla, odjavila sam prebivalište, imam osobnu s njemačkom adresom' i bilo je 'ok, brišem te iz sustava, ajd bok sretno'

ženidba
Da, olakšat ćete si i zdravstveno (jer može jedan preko drugog), i stanove (pozitivnije te gledaju kad si oženjen), i pred državom imate određene ovlasti, npr u slučaju nesreća i to... i porez je niži koliko sam skužila za obitelj nego za kad solirate udvoje.

Ja bih preporučila da što više guraš njemački već sad, prije dolaska. Jako puno znači i pomogne znati ga, i čim uspiješ nešto smisleno reći već imaš 'plus bodove za dojam'.

Gledaj na youtube serije i filmove na njemačkom, za one koji uče - serija extr@, pogledaj i jel ima negdje deutsch für anfänger, ja sam gledala na netflixu to i dr klein. Vježbaj slušanje, jako.

Drugo, pogledaj servise poput italki - ima online profače i tutore (plaćeno), i kolege za razmjenu jezika. Ako nemaš za platiti, probaj naći nekog free da bar malo pričaš, ako možeš platiti, plati tutora (teško je za džabe uloviti nekog motiviranog i pouzdanog, ovako kad platiš imaš termin i sat, i netko se posveti tome da te sluša)

Znam da ovdje prevladava mišljenje 'odi radi bilo što', ja se s tim ne slažem, nisam fan pristupa očajnika. Mislim da na zatupljujućim poslovima naš mozak crkne, a ako želiš koristiti mozak i dalje, mislim da ga treba i adekvatno motivirati. Isto tako, ako si možeš priuštiti ne raditi, to vrijeme možeš itekako dobro iskoristiti da skužiš što sve treba, središ stvari i omogućiš vam život s manje muke...


E sad, adresa. To u hrpi privremenih, obično namještenih, ne ide - no pravilo je pitati, te ako ti ne daju prijavu adrese i prezime na poštanskom kasliću, šansa je da to je ilegalno rentanje i u tom slučaju ako se pravi gazda pobuni, ti itekako možeš letiti van. Mislim da je važno ako dolazite živjeti ovdje, da si smanjite stres i nađete nešto legalno.

Drugo, shema 'namješteno je skupo' je istina a i ne baš, istovremeno. Namještaj naime, košta. Ako ne seliš sve što imaš, što uključuje krevet i to, da ti odmah netko i da prazan stan ovdje, trebat će ti i para i vremena da to sve opremiš da bude preživljivo, pa onda da bude funkcionalno, pa onda i da ti bude ugodno (dakle, jedno tri iteracije). Opet ja i protivnik 'preživljavaj u bilo kakvoj rupi i snađi se' stavova Mislim da rupe itekako utječu na mentalno zdravlje... Ako ti nije bilo sranje u hr, zašto bi si ga sad radila

Nadalje, bez 3 platne liste i stalnog posla (znači istekao probni rok) u njemačkoj, ako ganjaš Berlin, zaboravi da će te itko pogledati za stan u dugoročni najam (prazan, bez grla i žarulja na stropu, nekad bez podova, većinom bez kuhinje)
Imam dojam da je i u ostalim velikim gradovima tako - gdje god ima više od 10 ljudi na viewingu, najmodavci biraju, pa si biraju što im se čini stabilnije.

Za stan od 50kvadrata i 500 kalt računaj da će ih biti još 100+. Stan od 80-90 kvadrata i 900 kalt (cca 1200 warm), negdje par km izvan ringa je imao preko 30ak zainteresiranih, a za to neto prihod u kuću mora biti barem 3600. (3x warm, ne kalt!). I da, ako jedan ne radi, da onaj drugi i ima toliko, manje si poželjan od dvoje koji ukupno imaju toliko.


Ja bih rekla - uzmite nešto namješteno ako nemate svojih stvari, tipa wunderflats i slično. Da, košta, no kroz tu cijenu kupuješ i malo mira da ne moraš sve slobodno vrijeme trošiti na nabavku namještaja (shema skupljanja po cesti, i po oglasniku šljaka za mnoge, dućan za druge, no u svakom slučaju traži i vrijeme i organizaciju dostave, i pare)
Drugo što kupuješ je ne briga oko interneta (treba vidjeti, negdje stvarno bude uključen), struje i ostalog...
Ono, dok ne skupite platne liste i ne prođe probni rok, mislim da je zapravo dobro neko takvo apartmansko rješenje, em upoznaš grad, em vidiš gdje si i što si bez da si se obvezao i sebi i drugima na duge rokove, postaviš si želje i ciljeve, organiziraš se.


Za Berlin savjet bi bio 6-12 mjeseci takvog smještaja, tj. barem 2-3 nakon isteka probnog roka, i više ako ganjaš neki kvart unutar ringa s ograničenim budgetom. Ljudi stanove koji ima pašu cijenom i lokacijom znaju tražiti i preko godinu dana, obično potraga bude nekih 2-3 mjeseca, osim ako ti se baš posreći. Kod traženja pogotovo za cjenovni rang kojeg gledaš, jako je bitno dopasti se - što se postigne nekim 'motivacijskim' pismom u kojem se kratko predstaviš i kažeš dvije pametne. I naravno, imaš sve papire uredne - osim plaći, treba imati i schufa zapis i potvrdu od prethodnog stanodavca.

E sad, ta potvrda je zgodna za dobiti kad dolaziš iz apartmanskog smještaja, a u takvim smještajima drugačije gledaju pa ne traže iste papire. Ako dolaziš iz hr, onda ono, netko tko ima njemca za bivšeg gazdu ima prednost.

U teoriji možeš ti iz hr dogovoriti dugi najam. U praksi ne znam ni za jedan slučaj da je netko upecao stan na dulje a da nije potrošio više od pola godine. I mnogo slučajeva gdje ekipa svaka dva mjeseca šeće između tih privremenih smještaja (podnajmovi, apartmani, wg dijeljeni apartmani) pa tako jedno 2 godine...

Tako da je ako odlučiš za privremeno, zgodno uzeti na tipa 6 mjeseci i da imaš osiguranu mogućnost produljenja ako ti zatreba.

Što imaš više para, to manje živaca taj dio potroši... Da, može se svašta i bez para i s malo para, no treba biti svjestan da sve košta, pitanje je samo valute. Živci, vrijeme to ide sumanuto.

München je koliko čujem još gori od Berlina. Hamburg izgleda nije... Za ostale ne znam. Što manji grad, to vjerujem/nadam se da je manja ludnica.

Spomenula si Berlin, pa reko, bolje da ti kažem sad nego da bude neugodnih iznenađenja.

Ako odlučite za Berlin, slobodno mi dropni pm s pitanjima ako ih bude bilo/nastalo, pomognem koliko znam

Da? Ja sam čak i na europa.eu pročitao nešto drugo:

Kao građanin EU-a imate pravo živjeti i kretati se unutar EU-apretraživanje dostupnih prijevoda na prethodnoj povezniciEN•••, a da ne budete diskriminirani zbog svojeg državljanstva.

Možete se nastaniti u bilo kojoj državi EU-a ako ispunjavate određene uvjete, ovisno o tome radite li, studirate itd.

Isto piše i na njemačkom.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom