Pogledaj jedan post
Old 13.06.2003., 15:42   #20
Quote:
Tyrant kaže:

Zašto se ne bi napravio neki jeftini ajmo reć akcioni filmić ili triler sa doslovno šabloniziranom radnjom iz američkih primjera? Ne mora to biti vrhunski scenarij, nek se kopira ko ga šljivi, ali uz atraktivnije glumce i svjetskiji pristup komercijalnom filmu, došao bi dašak svježine, a onda mic po mic publika će steći naviku. Može se ići i na jako kvalitetan scenarij, jako jeftin film, jeftin hororčić, ali samo da je izvorna ideja i pristup drugačiji, a ne tipično hrvatski predvidljiv.
Eh, upravo to i ja želim reći! Barem nešto, zaboga! Neki triler, recimo: žrtva, pa istraga i onda osumnjičeni... Neka bude posljednji klišej, ali neka barem bude NEŠTO!

I naravno, tu je opet velika stvar reklame: ljudi jednostavno NE ŽELE ići gledati film u kino, nakon što vide da je jedna od fora u filmu: "...pogleč, pimpek je pal' s neba..." ISUSE I TO JE SMIJEŠNO??!! (Doduše, jest da se radi o Mrtvim Djevojkama, ali ljudi to NE ZNAJU! Oni samo vide foru na toj kataklizmičnoj reklami i odmah kažu: "To je smeće!" Nešto slično se meni dogodilo sa Phone Booth: vidjeh reklamu i odmah proglasih film nulom.)

Meni je recimo na TV-u bila jako dobra ona reklama za "Potonulo Groblje", ali tu dolazimo do drugog para čarapa, jer su naši "kritičari" popljuvali film... Ono što se u ovom slučaju događa jest to da hrvatski kritičari popljuju hrvatski film (naravno, u velikoj većini slučajeva su u pravu) i to onda utječe na (ne)odlazak ljudi u kino...

Ja smatram da u Hrvatskoj ima jako puno filmskih talenata (što glumačkih, scenarističkih, montažerskih, redateljskih), ali oni ne dobivaju nikada šansu jer:
1. naša "Akademija" ne prima više od 20 ljudi godišnje na studij;
2. nemaju novaca za vlastite projekte

Čuo sam da je onaj film koji je nedavno bio na HRT-u, "Da Mi Je Biti Morski Pas" snimljen totalno amaterski, bez gotovo išta novaca i to je trebalo poslužiti kao primjer da se i bez učešća raznih Ministarstava može snimiti dobar film... Nažalost, opet tu dolazimo do totalno pljuvanja, što kritičara, što gledatelja, na taj film (ja ga nisam gledao), pa je rezultat na kraju opet isti...
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom