Tema: Kariogram
Pogledaj jedan post
Old 15.12.2007., 10:51   #29
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
mene zanima. Najzanimljivija mi je od sve medicine. Molim te daj objasni:

1 - kako nastaju te greške na kromosomima
2 - koji su kromosomi po broju zaduženi za koje nasljedne osobine
3 - koji su kromosomi i njihove malformacije zaduženi za sve te nasljedne bolesti koje eto mi dobijemo očitovanjem amniocinteze.
4 - da li je greška u mitozi (sorry ja zeznula) i mejozi može ispraviti? ili je to jednostavno tako.
5 - što utječe na greške u diobi kromosoma?! (tj kako npr zdravi roditelji mogu dobiti npr bolesno dijete)

To je prekrasno što se kužiš u genetiku a i biolog si.... da ne lupetamo tu sa neinformacijama.

Moj kariogram je normalan ženski, od partnera isto, ali begović mi rekao da dijete ne mora imati dobar kariogram
Uf...
Sad ulaziš detaljno u genetiku.
Znam da bi htjela znati puno toga, al kako i sama znaš malo toga je zapravo otkriveno.
Dakle,
1 greške na kromosomima mogu nastati na nekoliko načina - odcijepljivanjem odvojenog dijela kromosoma, poduplavanjem dijela kromosoma, zajenom mjesta dva dijela istog kromosoma, i dodavanje dijela jednog kromosoma drugom (dakle ne zamjena nego samo dodavanje).

2 po broju uglavnom se kod Down sindroma radi o 21. kromosomu - ali može se recimo dogoditi da se dio 21. kromosoma prebaci na drugi kromosom (ne iz para 21) - tada dolazi do brojčano normalnog broja kromosoma, ali tzv. trisomije 21. kromosoma ali s Down sindromom. Tu ima puno kombinacija, o kojima mi i nismo toliko razgovarali, al ovo je bar dio. dakle ne mora biti puna 3 kromosoma 21 da bi došlo do recimo Down sindroma.

3 ovo je samo dio poznatog. Ono što možemo ustanoviti kariotipizacijom jesu promjene na kromosomima - ali kako genski kod čovjeka još nije potpuno poznat i kako nije moguće reći točno taj i taj gen na tom i tom kromosomu je odgovoran za to i to, nemoguće je otkriti veliki dio genetički nasljednih bolesti.
Poznato je nasljeđivanje nekh bolesti, kao što su daltonizam, hemofilija, distrofija.... i poznato je preko kojih se kromosoma nasljeđuju, al se po izgledu kromosoma ne može to vidjeti - bar koliko ja znam - možda se medicinska genetika modernizirala i našla način - daj Bože.

4 Greška u mejozi i mitozi kog stvaranja splonih stanica i kod diobe stanica embrija se ne mogu promijeniti. To je to i gotovo. Zato jer se radi o genetičkom materijali - kako si nasljedila tako je - isto kao što ne možeš promijeniti boju očiju djeteta ne možeš promijeniti niti kromosomsku pogešku.

5 Što utječe - prvo kao što svi znamo - starost. Opće poznato.
Dalje, različita zračenja, hormonalna terapija...obično djeluju na tzv. diobeno vreteno koje pri odvajanju parova kromosoma kao niti povlače po jednog iz svakog para kromosoma na svoju stranu (pa ako nešto djeluje na to diobeno vreteno može se dogoditi da recimo ne prihvati dobro drugi iz para 21. kromosoma i oba odu na istu stranu i eto vraga - Down.
a može se jednostavno dogoditi...isto kao i bilo kakav mutacija odgovorna za evoluciju živog svijeta...
Znam da nije neko objašnjenje, al je tako - 2 potpuno zdrava roditelja i onda se dogodi...
Za to nema objašnjenja.

Nadam se da sam bar mrvu razjasnila. Ako je nešto ostalo nerazumljivo pitajte
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom