Pogledaj jedan post
Old 11.12.2002., 11:50   #33
Pozdrav svima. Dakle vi bi Vikinge? OK.

Samo ti SPQR odogovaraj na pitanja-uostalom stari rim sam prepustio tebi jer vidim da si tu ko doma, ali zaboravio si spomenuti jednu važnu stvar glede Diokleciana. On je razdjelio vojnu od političke moči-tako da guverneri provincija i diaceza nisu imali nikakve ovlasti nad vojskom, koja nije bila ustanovljena na rangu provincija nego ih je nekoliko spadalo-što bi se danas reklo-u jednu armijsku oblast.
Novina je bila i što je Rim napušten kao carska rezidencija i prektički glavni grad, a novi centri moči su ustanovljeni bliže ugroženim granicama kao Trier i Milano na zapadu, Thessalonica i Nicomedia na istoku. Dioklecijan je samo jednom posjetio Rim.
Ima tu još podosta zanimljivosti o njemu - baš sam se uvatio knjige Cronicle of the Roman Emperors.

Za onu "anegdotu" kod Kurska sam znao. Največa fora je u tome što su Rusi več mjesecima prije napada znali da će Nijemci baš tamo udaraiti-reichskomesar Ukrajine Erih Koch se izbrbljao oberleitantu Paulu Wilhelmu Siebertu-ruskom obavještajcu, pravim imenom Nikolaj Kuznjecov-koji je ustvari došao da ga ubije.
Doduše netreba biti nikakva strateški genij da se vidi da će je najvjerovatnije mjesto njemačkog napada biti Kurska izbočina. Nisu imali više kaj drugo napraviti. Lenjingrad i Moskva su bili neosvojivi-i to su Nijemci znali-a trebala im je pot hitno jedna velika pobjeda. A umjesto toga su dobili gadno po tamburi. Namjerili se na zalogaj koji jednostavno nisu mogli prokutati. Mislili su da su Rusi postavili obranu do 6-maximalno 10 km. u dubinu a ustvari cijela izbočina je bila jedna velika utvrda se nebrojenim protutenkovskim zaprekama, minskim poljima, bunkerima i sl. divotama. Tolko o tome. Vi bi znači Vikinge. Ok.
Dobit čete ih ovih dana.
Legion is offline