Pogledaj jedan post
Old 22.08.2016., 10:31   #53
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
@cestar, rekao bih da treba promijeniti naslov, na primjer u
"Kako da se islam zaštiti od zloupotreba poput ISILovih i sličnih", ili "Kako formulirati tolerantno tumačenje islama", ili "Kako formulirati tumačenje islama u skladu s univerzalnim ljudskim pravima", ili tako nešto,
ali nikako odbaciti ovu diskusiju jer vidiš da jest na tragu nečega:

- osim ovog "Pisma Bagdadiju": http://www.lettertobaghdadi.com/14/english-v14.pdf
kojeg je gore naveo Palenholik, i na temi o ženama je dao također neke podatke koje ću naknadno komentirati (kad uhvatim više vremena) a koji bude neke nade da bi se konačno nešto moglo učiniti u vezi ključnog problema doslovnog tumačenja svetih spisa, što ću uskoro eksplicirati dolje.

Mislio sam se ne javljati, ali, pojasnit ću zbog čega smatram temu neprikladnom za ovaj pdf...

Fundamentalističkih sekti ima u islamu, kršćanstvu, judaizmu... također, u nekom širem značenju, osim 'čisto' religioznih, postoje i postojale su one ideje i pokreti koji 'zatvaraju' svoje pripadnike u socijalnom smislu, 'iskapčaju' ih iz vanjskog, neprijateljskog svijeta (neki ekološki, tj. environmentalistički pokreti, ali i fašizam i komunizam kao totalitarni pokreti).
Njih sve opet možemo podijeliti prema 'sigurnosnom' kriteriju: miroljubivi (mi radimo po svome, a ostatak svijeta nije bitan, propast će...), one koji bi potencijalno mogli biti opasni pruži li im se prilika, i one ratoborne koji su svoju priliku i dobili.

Po meni, najbitnije su prema tom kriteriju ova druga i treća skupina. ISIL je priliku očito dobio, a rekao bih da ga prije dobivanja prilike nije niti bilo...

Salafističkih sekti je bilo odavno, no neke među njima spremne su čekati Mahdija koliko god treba... i nisu agresivne prema vanjskom svijetu.

U linku koji je Basta dao... "What ISIS really wants", konvertit na salafističku sektu, Breton Pocius, sada Abdullah, rekao je nešto interesantno...

Quote:
The Islamic State, of course, would agree, and say that God has anointed Baghdadi. Pocius’s retort amounts to a call to humility. He cites Abdullah Ibn Abbas, one of the Prophet’s companions, who sat down with dissenters and asked them how they had the gall, as a minority, to tell the majority that it was wrong. Dissent itself, to the point of bloodshed or splitting the umma, was forbidden. Even the manner of the establishment of Baghdadi’s caliphate runs contrary to expectation, he said. “The khilafa is something that Allah is going to establish,” he told me, “and it will involve a consensus of scholars from Mecca and Medina. That is not what happened. ISIS came out of nowhere.
Upravo ta zadnja rečenica, 'ISIS se pojavio niotkuda', govori sve. Ne samo što se pojavio niotkuda, već se pojavio na točno određenom mjestu, u točno određenom političkom trenutku, sa organizacijom, logistikom, sustavom medijske propagande i oružanom snagom 'da se smrzneš'...
Otkuda im sve to ?

Članak je dobar, ali i on se na kraju svodi na prijedlog za davanje potpore miroljubivim, makar i fundamentalističkim strujama.
Dobro, to je u redu, i zaista nije baš produktivno dijeliti lekcije o 'pravom' i 'nepravom' islamu... ali na kraju zaobilazi sam razlog uspjeha, barem privremenog, organizacija poput ISIS-a.

Možda bi naslov teme trebao glasiti "Kako spriječiti one koji nas povlače u provaliju i grade svoju moć iz kostiju i krvi tisuća ?"... Pod ovo 'nas' mislim na sve ljude, koje god vjere i uvjerenja, koji su žrtve stvarnih zavjera.

Negdje umiru pojedinačno, negdje u desecima, a drugdje u tisućama... ali svi osjetimo kandžu Zla, prije ili kasnije.

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Lupat će se po glavi eventualno što su pustili ove što se nekontrolirano množe da im prijeđu granicu.
Ne, neće se lupati, jer točno znaju zbog čega su ih pustili... posljedice će snositi stoka sitnog zuba.
cestar is offline