Pogledaj jedan post
Old 25.11.2010., 17:59   #6
Konkretno za Dalmaciju a koliko čujem i za Liku je projekt sa BiH Hrvatima propao. Očekivalo se kako će doseljenici oživjeti poljodjelstvo i slično. Problem je bio u tome što su ljudi imali krive ideje o Bosanacima. Ljudi su tamo odavno prestali živjeti od poljoprivrede i uglavnom su bili zaposleni u industriji. Teško da će čovjek koji je radio u kakanjskim ugljenokopima i imao šljiive oko kuće i malo poveći vrt čisto za svoje potrebe preko noći obrađivati vinograd i uzgajati maraške i breskve... na kraju su ljudi našli posao u industrijskim pogonima koji su obnovljeni, ili su nanovo otvoreni. Čitav eksperiment sa kolonizacijom se hna kraju sveo na ponovno naseljavanje većih središta gdje su ljudi i danas. Okolna sela su ostala zapuštena, a sad su ih i nakačili na te gradiće. Pogledajte koliko je područje grada Gračaca, ili recimo Benkovca u usporedi sa drugim općinama i gradovima...

Mislim kako su do tih spoznaja vladajući došli prije 10-12 godina. Znam kako se jedno vrijeme pričalo točno o zonama gdje će se dopustiti povratak Srba. Razlog je bio taj što tamo nitko nije htio živjeti, a pojavio se strah od doseljavanja iz BiH, recimo babini pristalice su se silom htjelio naseliti u Hrvatsku... Prema priči je jedan od vodećih ljudi našeg HDZ-a, više nije aktivan, objašnjavao Hrvatima iz Bukovice da se doseljavaju u kotarska sela gdje ima zemlje, a ostave se Bukovice, u nju su trebali biti vraćeni Srbi, ali ne i u Kotare... uglavnom kod nas se pričalo kako nema povratka Srba u područje trase autoputa, samo sjeverno...

Kasnije sam čitao kao se isto smatralo i za područje prema BIH, znači povratak u Liku, Kordun i Baniju i to u pogranično područje prema Bihaću, u banijsko Pounje i zapadnu Slavoniju su trebali biti naseljeni Posavljaci...

U konačnici od 250 000 Srba koji su otišli iz Zap. Slavonije (uglavnom prije Bljeska) i područja oslobođenih u Oluji vratilo bi se stotinjak tisuća...

Mislim kako se to više-manje i dogodilo. Teško kako ćemo imati neki masovan povratak.
demon is offline  
Odgovori s citatom