Pogledaj jedan post
Old 11.06.2013., 21:57   #3484
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Molim doktore da prouče i savjetuju me




pacijent 65 godina

postavljene dijagnoze

dijabetes
hipertenzija
giht
artritis

u terapiji

Aglurab 850 1,0,2
Alopurinol 1x1
cardiopirin 1x1
Plendil 5 mg 1x1
Atacand 8 mg 1x1

Prije 2 godine deficit B12 i Folne kiseline ( primijenjena terapija i.v. B12 i oralno folna), nakon terapije u granicama normale i ukinuta terapija ).
Napominjem da dijabetes nije dobro reguliran ( guk 8-10 ), izraziti umor i bolovi u zglobovima, te grčevi u mišićima, česte dijareje.
Konzumira alkohol 2-3x tjedno, fizički aktivan, ne drži dijetu.
u tom smislu mi je sve poznato, jedino me muči nalaz eritrocita i vezano uz raspodjelu.
Hoće li biti pametno ukinuti metformin zbog djelovanja na jetru i zamijeniti ga nečim drugim.
hoće li hematolog odlučivati ili dijabetolog ili svaki za sebe ?


Hvala svima na trudu.
Nadam se da će nalaz biti čitljiv.
Ukoliko je šećerna bolest slabo regulirana zbog toga što pacijent slabo ili uopće ne odgovara na metformin tada bi se trebalo gledati u smjeru inzulina, ne znam koliko dugo traje ta šećerna bolest?
Ukoliko je to zbog toga što pacijent redovno ne uzima terapiju i ne pazi na prehranu onda bi to vrlo brzo moglo preći u stanje koje sam prethodno naveo i naravno rješenje bi trebalo tražiti u popravljanju tih uzroka (redovna terapija, prehrana, tjelovježba, pušenje itd...)

Trebali bi odlučiti zajedno, no mislim da bi , ukoliko je vrstan, endokrinolog iskustveno mogao znati kako postupiti u ovom slučaju na temelju brojnih sličnih pacijenata.

S obzirom na ostale parametre koje ste naveli u nalazu i anamnezi vrlo vjerojatno je riječ o malnutriciji i to je mogući uzork sniženog broja eritrocita (Megaloblastična anemija) budući da je pacijent imao i problema sa B12 što odgovara obrascu zdravstvenih problema u alkoholizmu.

Molim vas da imate na umu kako diferencijalno dijagnostički eritropenija moze imati niz uzroka no vrlo vjerojatno se radi o gore navedenome.
DrAndrej is offline  
Odgovori s citatom