Pogledaj jedan post
Old 21.04.2017., 11:08   #486
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Šta nije tačno: Da se tema zove Porijeklo Crnogoraca, ili da Crnogorci nisu ništa manje Srbi, nego što su zapadni Hercegovci Hrvati?
Zapadni Hercegovci su dio župe Imota (a i Livno, ako proširiš Hercegovinu, kao što se to danas radi ), koja je jedna od originalnih župa hr. jezgre.
CG nije dio niti Raške niti Srbije...
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Nema dokaza za to popravoslavljanje na teritoriju današnje Hrvatske i BIH, barem ne u nekom značajnom masovnom obliku. Svi ti Srbi su ustvari došljaci sa područja srednjovjekovne srpske države nakon propasti iste od strane osmanskog imperija. Pa ako je tko popravoslavljao to je bilo prethodno za vrijeme Nemanjića i vladara naon njega, do Cara Dušana.
Dali su svi oni bili Srbi, je dobro pitanje i za podugačku raspravu, ali su definitivno kao pravoslavci ušli u Srpski korpus, na sličan način kako su to i neki katolici ušli u Hrvate, uključivo one vlaške i ine skupine koje i nisu imale neki dokazivi svjesni hrvatski osjećaj.
Pa nije baš.
Većina srpskih predaka s područja zapadno od Drine je iz istočne Hercegovine, zar ne ?
Tim područjem vladaju bosanski banovi i kraljevi prije Turaka.
Je da se pravoslavlje tamo javilo za Nemanjića, a postalo dominantno tek za Turaka, ali ti ljudi nisu bili Srbi prije Turaka.
Također, što se tiče područja zapadno od Brčkog, oni ulaze u Srbe tek preko pravoslavlja.
Katoličke skupine koje ulaze u hr. korpus dolaze s područja srednjovjekovne Hrvatske, većinu vremena se kreću po područjima srednjevjekovne hrvatske i vrlo vjerojatno imaju hrvatske pretke.
Mislim, da se ne razumijemo krivo, asimilirali smo i mi.
Žumberački grkokatolici su vjerojatno tu najbolji primjer. Ali mi od toga ne radimo mitomaniju...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom