Pogledaj jedan post
Old 18.10.2003., 02:31   #9
Tewheed znaci Jednoca stvoritelja, kao i svjedocenje da je Allah jedan,da nema boga osim njega i da je Muhammed Njegov rob i poslanik.

U samom tewhidu , jednom tewhidu , je sadrzan sam koncept Allaha.Allah je ne ovisan od bilo cega i on je stvoritelj svega sto postoji, On ima apsolutnu vlast nad prirodom kao i nad ljudima i Njegova Moč i mudrost je iznad bilo čega sto je stvoreno.

Allah tako u svojoj JEDNOSTI ima svoje atribute:
Ovi atributi su kvalitativne prirode a neki od njih su

-Vječan , i ne ovisan od bilo čega
-Storitelj
-Apsolutan
-Milostiv
-JEDINI ONAJ KOJI SE OBOZAVA
-Milostiv
-Mudar
..itd

Allah ima 99 atributa

Dva osnovna ATRIBUTA Allahova su
-da je On jedini onaj ko se obozava.
-i da je On onaj koji nema mane

Koncet Allaha i Tewhida

Arapka riječ Allah je nastala od prefiksa "alif'-'lam' , prije rijeci 'ilah'.Ilah sam znaci 'bog' odnosno bozanstvo,odnosno ono sto se obozava , ali se ovdje ne MISLI na odredjenog boga.
Prefiks "Al" koji se dodaje na 'ilah' govori o Bogu.
ilah je znaci 'nesto sto se obozava, a Al je prefiks koji se u arapskom koristi da se od zajednicke imenice stvari vlastita, sto znaci kada se kaze Allah misli se na Boga, a ne boga(malim slovom, arapski nema velika slova)

Allah kako rekosmo, ima svoje atrobute, i bilo ko ko nema te atribute ne moze se obozavati.Jedan od Allahovih atributa je 'onaj koji se obozava'.
Bilo ko shvata Boga , ovim atributima(99 ih ima) moze se reci da shvata koncept JEDNOG tewhida,odnosno koncept Jednog Boga.
Unutar samog tewhida (svjedocenja da je Allah samo jedan Bog) su zahvaceni i sami Allahovi atributi.
Stoga podjela tewhida ne postoji,posto su unutar samih Allahovih atributa obuhvaceni pojmovi -jedini onaj koji se obozava,Jedini onaj koji stvara itd.

Bilo ko ko negira jedan atribut Allahov negira i Njegovo jedinstvo,posto su sami atributi oni koji Allaha opisuju(odnosno oni nisu stvoreni niti odjeljeni od Allaha)

U Kur'anu pise
Ja(Allah) sam stvorio dzine i ljude samo zbog toga ga mi cine ibadet(da Me obozavaju)

Arapska rijec Ibadah , u sturom prevodu znaci i 'obozavanje' , ali u pravom smislu to uključuje samo po sebi sve oblike obožavanja,odnosno ibadet obuhvata i same propise klanjanja, posta, hadza itd.

Ovaj pojam ibadeta prema Allahu je proizasao iz kvalitativnih atributa Allaha, i smatra se kao potpuno predanje Bogu (dusom i tijelom,odnosno srcem i tijelom-propisima)

Ibadet je esencija, i zbog toga je primarno usadjena u samu ljudsku dusu i uključije
-Sječanje na Allaha(i Njegovo spominjanje)
-Zahvalu Allahu
-Bogobojaznost
-Ovisnost o Allahu
-Povjerenje u Allaha
-Podredjivanje Allahovoj volji
-Traženje zadovoljstva u onome sto ti Allah da
-oblik obožavanja koji zahvataju dušu, kao i tijelo drugim rijećima klanjanje.

U kratko može se reći da je ibadet bezrezervno prepuštanje Allahu srcem i tijelom , i to na naćin kako to Allah opisuje u svojoj knjizi-Kur'anu.
Adura is offline  
Odgovori s citatom