Pogledaj jedan post
Old 21.02.2015., 16:48   #28
Quote:
darmar kaže: Pogledaj post
Zasto ste se svi uhvatili mora? Ja puno razmisljala na ovu temu zadnjih godinu- dvije. Imam i neko iskustva mojih koji imaju mali obiteljski hostel u Sarajevu.
Malo nesto kuzim i kakvi ljudi putuju, sta traze, koliko su spremni dati. A i ja volim putovati.
I tako odlucih nesto poduzeti. Kupila sam etazu (250 m2) na turisticki vrlo atraktivnoj lokaciji grada u unutrasnjosti. Sa potencijalom sirenja na isto toliko kvadrata tavana. Trenutno sam u procesu renoviranja -kupatilo u svaku sobu, struja, voda, kanalizacija, stropovi,podovi, sve...
Za pocetak bit će 6 soba sa kupatilom i 2 sa zajednickim (nemam love za sve dovrsiti).
Digla sam stambeni kredit (suprug- koji je kako on kaze solventan a zena poduzetna) na uh, 30 godina i 9000 kuna rata kredita
Plan mi je napraviti hostel. Gledam kako svi otvaraju hotele, takmice se zvjezdicama i to je ok ali ja mislim da (ovdje gdje sam ja) fali pristojnog, cistog,toplog, šarmantnog smjestaja po pristupacnim cijenama na dobroj lokaciji
Moja racunica je da mi je dovoljna 20% popunjenost da se pokrijem
E sad, kako mi iskustvo pokazuje da treba 2-3 godine da se to uhoda ja cu prvo izdavati nerenoviran dio studentima da pokriva neke troskve.
I registrirat se kao iznajmljivač.
Kredit -stambeni
Svi za poduzetnike pocetnike trazee nesto sto nemam-jer sam pocetnik
HBOR (koji se rekli javiti pa nikad nisu) daju premalo a traze previse
Ministarstvo isto daje malo a trazi garancije koje sam vec iskoristila ili jos nemam uvjete tako da mislim da u to krecem za godinu-dvije kad preregistriram iz stambenog u poslovni prostor.
Znaci ovako:
faza 1.sobe za iznajmljivanje (pola studosi pola tranzitni gosti
2. sobe za iznajmljivanje - tranzitni gosti
3.kredit od Ministarsta za liniju "pod stoljetnim krovovima" ili neka slicna, pregistriranje u hostel, prenociste- ovisno od toga sta pokazu faze 1 i 2
4. otkup drzavnih stanova u dvoristu tog mog objekta i onda cu imati cijelu zgradu pok. Maximilliana za kojeg ne znam cim se bavio al valjda i bio sretan da netko napokon sredi ono sto je on zidao 1811 (jače i bolje od većine što se danas zida)
5. stavljam dodatak fon ispred prezimena

Ako se pokaze da sam totalno fulala racunicu napunit cu sve sobe studentima, to ce biti dosta za pokrit ratu kredita - to mi je ziheraska varijanta.

Mišljenja, prijedlozi.savjeti...
Nakon par godina ne bivanja na forumu ulogiram se i nađem svoj stari post. Znači, 2007 sam pisala o tom kako otvaram smještaj i sjajno mi je bilo pročitati kako sam nekad razmišljala i vidjeti gde sam sada. Manje više onako kako sam i planirala. Znači- danas, nakon6,5 godina registrirana kao privatni iznajmljivac kao što sam najavila. Koncept je guesthousa ili malog obiteljskog smještaja. Počela sam sa 4 sobe, danas imam 14. Otkupila i dio gradskih stanova, dobila i HBOR kredit, napravila centar za cikloturiste, adaptirala i renovirala povijesnu građevinu u derutnom stanju, sredila vrt. Dobila i nešto manjih poticaja od HTZ i Min. turizma. Sad je u planu kušaonica domaćih proizvoda.Dala otkaz na bivšem poslu i sad se samo turizmom bavim. I zaposlila još 4 ljudi.. Dobila par priznanja prije par dana od Trip Advisora za top 1% B&B smještaja u Hr. I dalje nisam na moru, niti u Zg. I dalje imam kredit u Švicarcima. Još samo 22,5 godina
darmar is offline  
Odgovori s citatom