Pogledaj jedan post
Old 25.10.2017., 13:51   #76
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Na ovoj temi se postavilo nekoliko pitanja, kao npr što je hrvatski narod uopće htjeo? To je zaista teško pitanje, time bi se trebali pozabaviti povjesničari ali i socijolozi i psiholozi. Sve u svemu veći stupanj samostalnosti se zasigurno tražija, s time da se stanje prilično hirovito mjenjalo. Što se tiče društvenog uređenja, imam dojam da su mnogi tada zamišljali Hrvatsku kao neku buduću idealnu državu, tako reći nešto kao Avolon ili Atlantidu, i ne pretjerujem s tim usporedbama jer su mi u sjećanju neke izjave tipa doslovno uluce ćemo popločavati zlatom ili tipa nešto ćemo sitno raditi i biti neizmjerno bogati. Odakle su dolazile takve nerealne percepcije ja zaista ne shvaćam, volio bi da se javi netko rodjen u razdoblju recimo od 1950-1965 da kaže kakvu su oni to Hrvatsku zamišljali krajem 80-ih?
pitanje čak ni nije što je htio
nego - nismo se za ovo borili
a za što su se borili
prvo i osnovno - obraniti vlastiti teritorij i dom
a iza toga će biti neki više manje normalan i uređen život u normalnoj i relativno uređenoj državi
tipa bivše juge
ili tipa Njemačke, Austrije - gdje političari ipak vode računa o građanima i gdje se poštoivaju zakoni i gdje su svi ili bar velika vežina kažnjeni ako prekrše zakon

kaj netko misli da je itko razmišljao o uređenju?
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom