Pogledaj jedan post
Old 19.01.2006., 07:18   #20
Nesanica kod muškaraca mogući uzrok dijabetesa
Poremećaji spavanja mogli bi povećati rizik od razvoja dijabetesa kod muškaraca, ali ne i kod žena, pokazala je nova švedska studija.

Lena Mallon iz Sveučilišne bolnice u Uppsali i njezini suradnici poslali su upitnike o poremećajima spavanja i drugim mogućim rizičnim čimbenicima za razvoj dijabetesa na adrese 1187 ljudi u dobi između 45 i 65 godina u dva navrata, prvo 1983. te ponovno 1995. godine.

U tom intervalu, dijabetes se razvio kod 6% žena i 9% muškaraca, kaže se u izvješću objavljenom u časopisu Diabetes Care.

Nakon isključivanja drugih mogućih čimbenika koji djeluju na razvoj dijabetesa, znanstvenici su zaključili da je rizik od razvoja te bolesti 3 puta veći kod muškaraca koji nisu spavali više od 5 sati noću, te gotovo 5 puta veći kod onih koji su se često budili.

Kod žena, međutim, nije pronađena takva uzročno-posljedična veza.

Znanstvenici kažu da postoji nekoliko načina na koje nedostatak sna može dovesti do dijabetesa.

Jedan je da slabi san aktivira sustav stresa, a drugi da nedostatak sna može utjecati na metabolizam ugljikohidrata

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom