Pogledaj jedan post
Old 21.02.2008., 14:34   #6
nisam nikada imala velikih problema osim tu i tamo koja cista, cak nikada u zivotu nisam imala upalu jajnika, nikakve infekcije, iscjedke i slicno. razlog problema je najvjerovatnije bio hormonalni kaos.
nervozu ne bih bas tumacila kao posljedicu menopauze, zivac sam bila oduvijek iako mi svi govore da sam zadnjih godina mirnija, tolerantnija i strpljivija.
bit ce da se nesto okrenulo jer sam prije bila vrlo eksplozivne naravi a sada mi je stvarno sve ravno, prava kulerica ....a sad jel se iza toga krije depra, umor i slicno, najvjerovatnije da ali imam previse drugih problema da bih se opterecivala s time. recimo da se uklapam u prosjek.
debljanje je posljedica svega po malo. ne direktno menopauze koliko promjene nacina zivota, teze se pokrenuti. spomenula sam i promjenu ukusa sto se hrane tice, apetit mi se pojacao (drasticno) a aktivnosti smanjile.
ne osjecam se manje zenom zato sto nemam menstruaciju zasto bih? (iako ima zena koje se tako osjecaju), isto je kao ranije, nekad sam si lijepa, nekad ne. debljina mi jako smeta ali mislim da cu naci snage izboriti se za sebe mrsaviju a samim time i "zenstveniju".
sex je frka, gubitak zelje je jedna od posljedica manjka estrogena ali uz razumjevanje i pomoc partnera i to se moze rijesiti,
slusam svoje prijateljice koje sada na pragu pedesete pociju osjecati simptome i panicare.ponasaju se kao da imaju 20 pa ih je sve to iznenadilo.
mislim da je najvaznije prihvatiti sve promjene pa tako i ovu kao dio zivota i prilagoditi se a, naravno, pomoci si koliko mozemo.

p.s. nedostaje mi jedino pms kada sam u navali energije u 2-3 dana znala rasturiti stan, odmicati stednjak i hladnjak bez frke, cistiti spremati i glancati dan i noc. a sada mi se to ne da
__________________
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti, - mi ćemo ga držati"
Cruela is offline  
Odgovori s citatom