Pogledaj jedan post
Old 11.05.2006., 11:31   #1
Preuranjena/prijevremena/prerana menopauza

Imam potrebu otvoriti ovaj topic kao upozorenje mnogim mladim ženama koje nisu niti svjesne koliko se rano može ući u menopauzu i da to može utjecati na nemogućnost začeća ili iznošenja trudnoće.
Kažu da je rana menopauza genetski uvjetovana; moja majka je ušla sa 38 a ja sa 39
Jučer sam bila na kontrolnom pregledu kod ginekologa i napravio mi je vaginalni UZV i rekao mi je da su mi jajnici skroz mali, "osušeni" (još prije 6 mjeseci na UZV su bili normalne veličine).
I tada smo malo popričali o cijeloj toj mojoj situaciji. Prvo sam dijete rodila sa 24 godine i sve je prošlo u redu. Kada smo se odlučili za drugo nisam mogla zatrudnjeti 6 godina. Prošla sam propuhivanje jajovoda, UZV praćenje ovulacije, itd. da bi mi rekli da je sve OK. Napokon sam zatrudnjela prirodnim putem i rodila drugo dijete u 30-toj. Kaže mi moj ginekolog da sam vjerojatno već tada počela ulaziti u meneopauzu (ali to vjerojatno nikome nije niti padalo na pamet provjeriti) i da je to bio vjerojatno jedan od razloga što nisam mogla zatrudnjeti.
I onda se sjetim svih ti žena koje ne mogu imati djecu zbog raznih razloga a vjerojatno je i prerani ulazak u menopauzu jedan od njih. Zato ako planirate trudnoću a ne možete zatrudnjeti provjerite hormone u krvi jer oni su prvi objektivni i mjerljivi pokazatelj menopauze.
Možda vam to saznanje pomogne da se ranije odlučite i na drugo pa i na treće jer sat otkucava (nekom brže, nekom sporije )
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom