Pogledaj jedan post
Old 10.05.2007., 10:19   #5
Quote:
Ibiza kaže: Pogledaj post
Postoji li itko u Hrvatskoj kome je tražen dokaz o podrijetlu novaca i tko mu je to tražio?
I mislim da autor nema namjeru ići negdje obavljati posao, već preko interneta
Po hrvatskom zakonu ne smiješ imati račun izvan Hrvatske, ali će te teško uhvatiti. Postoje kompanije preko kojih možeš otvoriti takav račun za jednokratni iznos bez da ideš tamo ako im vjeruješ. Greenfield je najpoznatiji, a imaju i ured u hr.
postoji, jer banka u RH (znam za konkretan slucaj Zagrebacke B.) mora prijaviti vecu uplatu iz inozemstva na racun klijenta
zakoni ce ici zasigurno prema sve vecoj kontroli (sto je i normalno)

recimo zaradis neke novce (npr. prodas uslugu nekog suporta bilo iz RH ili dok si fizicki vani)
taj posao di donese X novaca na racun (koji otvoris bez problema) u Svicarskoj ili Austriji
dok je taj novac tamo nemas problema (ako uplate nisu neke astronomske)

onda zelis prebaciti taj novac na racun u nekoj hrvatskoj banci (npr. treba ti kao polog za kredit ili sl.)
takvu uplatu je banka duzna prijaviti
jer to je bas primjer o transferu novaca na račun kao dohodak iz ugovora o djelu - honorar, i takve uplate Banka ima obvezu usmjeriti na devizni žiro račun
ti sam mozes deklarirati da se tu u biti radi o dohotku na koji si vec platio porez u nekoj drugoj drzavi pa ce novci ipak biti uplaceni na devizni tekuci racun (ali ta izjava ako se pokaze pogresnom moze biti dokaz za tuzbu)

neznam da li sada postoji kakvo ogranicenje ako bi za te novce samo nesto gotovinski kupio
ali uskoro dolazi zakon koji ce donjeti limit za gotovinsko placanje pa ce biti obvezatno novce prebaciti s racuna na racun

sad, da li se to sve isplati ako znas da to mozes izbjeci plativsi nekih 5-10% poreza na zaradu...dobijes poreznu prijavu i miran si
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom