Pogledaj jedan post
Old 27.11.2006., 15:35   #8
Thumbs down

Evo, možda nekome zatreba za Bjelovar. Ja sam sve prošao prošli tjedan i poželio sam na kraju nekoga na šalterima zatući prvim tupim predmetom u blizini.

1. U zgradi Županije/općine odmah kod ulaza desno u matičnom uredu. Doći tata i mama, ponjeti originale Domovnice za mamu i tatu, vjenčani list star do godinu dana (original) i vaše osobne iskaznice. Dobro je imati i kopije koje oni zadrže. Plaća se 20kn takse za Domovnicu i 20kn takse za rodni list. To si odmah iskopirate 4-5 puta jer će vam često trebati. Dobit ćete rodni list i domovnicu djeteta.

... dalje ne trebate drugoga partnera...

2. MUP, odjel općih poslova. Na osobnim dokumentima/putnim ispravama zatražite uvjerenje tj. potvrdu za JMBG djeteta. Ne košta ništa, također ga iskopirajte par puta. Ja sam ih odmah tražio i potvrdu o prebivalištu za mamu i djete no kažu da ne daju to samoinicijativno nego isključivo na zahtjev neke institucije (vizavi toga sam ih posjetio još 3 puta).

3. HZZ. Dat će potvrdu o nezaposlenoj mami i koliko se dugo nalazi u njihovoj evidenciji. Nama su zbog udaje i promjene lokalnog HZZ-a. dali novi evidencijski listić u kojem nam je "nedostajalo" dovoljno mjeseci i HZZO nam je radio probleme zbog toga. Na kraju sam prešao sve od referenta do ravnatelja HZZ-a. ne bih li dobio nekakvu supstituciju za evidencijski listić iz starog HZZ-a. u drugom gradu. Ljudi se ne mogu načuditi kretenima u HZZO-u. i maksimalno su se trudili pomoći.

4. Tiskanicu br. 3 PRIJAVA/ODJAVA/PROMJENA ispuniti u poduzeću kod partnera na kojeg se prijavljuje dijete. Tiskanicu i rodni list, osobnu supruge i domovnicu predati na šalteru br. 4. Oni će uzeti kopije i tiskanicu i za mjesec dana će kući stići zdravstvena iskaznica za dijete. U međuvremenu umjesto nje čuvati plavi papir od tiskanice.

5. Popuniti zahtjev za jednokratnu pomoć za opremu na šalteru br. 5. Tamo se predaje izvod iz matice rođenih za bebu, mamina domovnica i mamina osobna. Ček će poslati preko poštanse banke kući na adresu.

6. Popuniti zahtjev za dječji dopust i rodiljnu naknadu na šalteru br.6. Odšetat će vas po nekoliko dokumenata. Između ostaloga ponovno na MUP po potvrdu o prebivalištu majke. pazite, potvrdu o prebivalištu za zadnje 3 godine! Inače ćete dva puta u red na MUP i HZZO jer niti kažu za 3 zadnej godine, niti kvočke na MUP-u. kad vide za koju svrhu trebate stave za 3 godine. Trebat ćete domovnicu mame i djeteta, rodni list, osobnu od mame, potvrdu o evidenciji iz HZZ-a, potvrdu o prebivalištu, evidencijski list javljanja na biro, radnu knjižicu... Na kućnu adresu poslat će vam riješenje prema kojem dobijate ili ne dobijate mejsečnu naknadu.

7. HZMO iliti Mirovinsko. To je onaj ulaz u Županiju od strane autobusnog kolodvora u Masarykovoj. Prožete zaštitare i odmah u hodniku desno dođete na prvi (i jedini) šalter. teta će vam dati komadić papira na kojem piše što trebate. Uz radnu knjižicu trebate M1-P i još neki čudnovati obrazac, maminu domovnicu, rodni list za dijete i otvrdu prebivalištu za mamu i dijete. Opet put pod noge lagane na MUP po potvrdu o prebivalištu za mamu i za dijete (svaka je 40kn takse tj. biljega). S tim natrag u Mirovinsko i teta će uzeti kopije tih dokumenata, avama će u radnu knjižicu upisati početak radnog staža po čl.15. Za godinu dana istoj teti na istom šalteru se javljate s tiskanicom M2-P i odjavljuete "rad" i zaključuje se ta godina rada kroz porodiljni.


Oboružajte se kopijama, novcima, dokumentima, dobrim cipelama i što je najbitnije - ogromnim strpljenjem.

Ja sam bio na izmaku strpljenja kad su me zbog evidencijskog lista poslali u prijašnji HZZ koji je vodio suprugu. napravio sam 60km da bi ustanovili kako ništa ne možemo riješiti. Najbolje je što su mi nakon svih mogućih uvjerenja o evidencijama iz HZZ-a. babe u HZZO-u. mrtvo hladno uzele dokumente i vratiel ta sva uvjerenja na kojima su inzistirale jer je to kao - sve u redu....
Veky is offline  
Odgovori s citatom