Pogledaj jedan post
Old 05.05.2016., 23:10   #12
Gledao sam ga, evo osvrt:

Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Houston, We Have a Problem! (2016)

TRAILER



Dokumentarac mladog slovenskog redatelja Zige Virca, o jugoslavenskom svemirskom programu, na prvu čini se kao trolerska zajebancija i duboka teorija zavjere. Bez obzira na njegovu ozbiljnost, meni je ostavio neozbiljan dojam, prosto iz razloga jer zbilja mi je teško povjerovati da su partizani radili na svemirskoj tehnologiji. Naime, odavno poznata činjenica da je upravo slovenac, Herman Potočnik pionir astronautike, izradio prve nacrte svemirskih raketa za napuštanje hemisfere, dodatno zbunjuje.

Film prati hrvata Ivana Perića, umirovljenog inženjera NASA-e, koji je radio na projektu Apollo. Njegova smrt navodno je iscenirana od strane partije, te je bio primoran, s još 23 inženjera, iz Jugoslavije otići u USA. U filmu po prvi put susreće svoju kćer koja navodno nije znala da je živ sve do snimanja dokumentarca. Naime, jugoslavenski svemirski program, navodno je zbilja postojao, jer priloženi su u filmu određeni transkripti i on, po dokumentarcu, što kroz film pokušava potvrditi američki povjesničar, prodan je USA za 2.5 milijardi $(danas bi to bilo oko 50 mlrd.$), no kada je isporučen, ispostavilo se da ne funkcionira(to su potvrdili i sugovornici koji su navodno radili na projektu - lažirali su podatke). Amerika je na to popizdila, jer Tito ih je prejebo kao zadnje budale, i tu, po dokumentarcu, kreće uništenje Jugoslavije.

Na Tita je u New Yorku, za posjeta JFK, u svrhu smirivanja situacije oko nefunkcionalne, a plaćene svemirske tehnologije, izvršen pokušaj atentata, koji jest spriječen. Tu sada postaje zapravo jako zanimljivo, iako evidentno zadire teoriju zavjere, no sama po sebi, smrt JFKja i dalje je zagonetna - naime, JFK je ubijen mjesec dana nakon neuspjela atentata na Tita. Indirektno se, direktno povezuje Tito s ubojstvom JFK-a. Kasnije, Nixon prijeti da će sravniti Jugoslaviju sa zemljom, te bila bombardirano veleposlanstvo u USA. Kako se dokumentarac privodi kraju, sve se svodi u točku povezivanja raspada Jugoslavije s Titovim lošim odnosima s amerikom, znači, po dokumentarcu, propast Jugoslavije, počela je upravo prodajom jugoslavenskog svemirskom programa amerikancima. Na kraju dokumentarca Clinton drži govor o demokraciji u Sloveniji.

Povremeno ubacuju Slavoja Žižeka, u svrhu davanja kredibiliteta poprilično intrigantnim, ali i nedovoljno argumentiranim pokušajima stvaranja "alternativne" povijesti, koji ni sam ne zna što priča, iskreno.

Sve u svemu, zanimljivo. A sada, je li istina ili ne - ne znam, no priča je svakako neloša.
U svakom slučaju, moja preporuka.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom